Brezilya'nın dış politikası: Gelenek ve değişim
Brazilian foreign policy: Trends and transformations
- Tez No: 448000
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
Bu çalışma, Brezilya'nın dış politikasını, geçtiğimiz on yıllar içinde ülkenin geçirdiği dönüşüme özel atıfla değerlendirmektedir. Brezilya dış politikasının dönüşümü hem sürekliliği hem de değişimi analiz etmeye imkân sağlayan karşılaştırmalı dış politika analizi perspektifinden ele alınmıştır. Çalışmada Brezilya'ya atfedilen üç dış politika rolü; küresel güç, kalkınmacı devlet ve Güney Amerika'nın bölgesel gücüdür. Bu rollerin ortaya çıkışını, etkileşimini ve aralarındaki çatışmaları değerlendirmek amacıyla rol teorisinden yararlanılmıştır. Brezilya'nın bölgesel güç rolü Brezilyalı siyasal ve bürokratik elitin coğrafi, tarihsel ve düşünsel gerçeklere dayalı olarak gerçekleştirdiği düşünsel inşa sonucu ortaya çıkmıştır ve avantajlı uluslararası ve bölgesel siyasal ortam ile Brezilya'nın yükselen ekonomisine çok şey borçludur. Bu çalışma, bölgesel güç rolünü benimsemenin Brezilya için bir tercih değil bir gereklilik olduğunu iddia etmektedir. Brezilya'nın halihazırdaki bölgesel bütünleşme yapısı içinde kendini nasıl konumlandırdığını, gelecek için ne düzeyde işbirliği öngördüğünü ve bu amaçla kullandığı kalkınma yardımı sağlama, bölgesel ve ikili anlaşmalar yapma ve siyasal inisiyatif geliştirme gibi araçları değerlendirmektedir. Küresel ve bölgesel gelişmeler, küresel güçlerin ve bölgesel aktörelerin tutumları ve ülke içindeki siyasal, ekonomik ve sosyal koşullar, Brezilya'nın bölgesel güç rolü performansı üzerinde belirleyici etkiye sahiptir. Bu etkenler, Brezilya'ya sundukları fırsatlar ve tehditler göz ardı edilmeden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates contemporary Brazilian foreign policy as a regional power in South America with special reference to the transformation Brazilian foriegn policy has been through in the last decades. Transformation in Brazilian foreign policy is analyzed from the point of comparative foreign policy analysis perspective which provides a suitable basis for explaining both continuity and change. The three roles attributed to Brasil in foreign policy are global power, developmentalist state and regional power of South America. In order to explain the emergence and interaction of these roles and the contradictions between them, role theory is used. Regional power role of Brazil is an ideational construct of the Brazilian political and bureaucratic elite based on geographical, historical and ideational facts and owes much to the advantageous international and regional political environment and the rising economy of Brazil. This study asserts that embracing the role of regional power is not a preference but a necessity for Brazil. It evaluates how Brazil positions itself in the ongoing regional integration structure, which level of cooperation it desires for the future and which tools it uses such as providing development aid, making regional and bilateral agreements and developing policy initiatives. The influence of global and regional developments, attitudes of global powers and other regional actors and internal political, economic and social conditions have a determining effect on the role performance of Brazil as a regional power. These factors are discussed without omitting both opportunities and challenges they put in front of Brazil.