Türkiye' de e-muhasebe uygulamaları ve vergi denetimine etkisi
Turkey effect of e-accounting practice and tax audit
- Tez No: 448025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BEZİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sanayi Devrimi her şeyde olduğu gibi, sosyal yapıda ve ekonomik düzende de ciddi değişimleri tetiklemiştir. Bu değişim süreçlerinin odağında iletişim ve bilgi teknolojilerinin olduğu görülebilmektedir. Bugünümüzde yaşanmakta olan ekonomik alan, sosyal alan ve teknolojik kulvardaki gelişmelerle birlikte Küresel Dünya sistemi oluştuktan sonra, kaçınılmaz olarak piyasalarda rekabetin artması, özel sektör ile kamu alanının kurumsallaşma adına tüm sistemlerini yeniden yapılandırılmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu yapıların başında Muhasebe kavramı gelmektedir. Yoğun rekabet ortamlarında özellikle Özel sektörün şirketlerinde tam bilgiye sahip olabilmesi için Muhasebe Sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Bilişim teknolojileri olarak ta bilinen bilgisayar, iletişim ve telekomünikasyon teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler bilginin, emek, sermaye ve girişimci gibi yeni bir üretim faktörü olmasına neden olmuştur. Bu olağanüstü de diyebileceğimiz değişimler ve bilginin önlenemez yükselişi zamanla devletlerin yönetim şeklini ve biçimini de değiştirmeye başlamıştır. İnternet uygulamalarının ve kullanımlarının hızla yaygınlaşması ve kamu yönetimlerinin' de yeniden yapılanması ile birlikte devlet ve internet kavramlarının bir arada kullanılmasına yol açmıştır. Bunun sonucunda yeni bir sürece girilmiş ve E-Devlet kavramı olarak ta bilinen bilişim teknolojisi kullanımı ortaya çıkmıştır. Bu gelişmeler sonucunda Dünya'da benzer uygulamaların olduğu gibi E-Devlet projeleri hayata geçirilmeye başlanmıştır. Bu projeler neticesinde artık tüm işlemlerde olduğu gibi ülkemizde Muhasebe bilgi sistemi'de bilgi iletişim sistemi üzerinden yürütülmektedir. Bu gelişmeler sonucunda e-denetim uygulaması artık bilgi iletişim sistemleri üzerinden daha hızlı daha güvenilir ve daha kolay bir şekilde yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Industrial Revolution induced significant changes both at social structure and economical level such as many things. It can be seen that communication and information technologies are at the focus of these processes of change. The advance at competition by means of developments at economical, social and technological areas made essential to reconstruct whole systems of both private and public sectors in terms of institutionalization. First of these issues is accounting. An accounting system is reqiured particularly for companies at private sector during the intense competition in order to have the complete information. The rapid changes at computer, communication and telecommunication namely information technologies, made information a production factor such as labor, capital and entrepreneur. These exceptional changes and irrepressible increase of information started to change administration types of states. The widespread internet usage and reconstruction of public administrations induced gathering concepts of government and internet. As a result, a new process has been strated and e-government information technology has started to be used. E-government projects started to be used around whole world. Accounting information system is pursued via information communication system in our country as many countries been affected from these projects. From now on e-audit application would be done more reliable and more easier via information communication systems.