Algılanan güç mesafesinin işletmenin personel güçlendirme faaliyetlerine etkisi
The effect of perceived power distance on the businesses empowerment operations
  1. Tez No: 448035
  2. Yazar: FATMA GÜL KARAÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmada, çalışanların güç mesafesi algılarının işletmenin personel güçlendirme faaliyetlerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde güç mesafesi ve personel güçlendirme konuları açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise algılanan güç mesafesinin personel güçlendirme faaliyetlerine etkisini araştırmak amacıyla merkezi İstanbul olan bir firmada tesadüfi olarak seçilen 500 çalışana anket dağıtılmış ve 491 geçerli geri dönüş alınmıştır. Araştırma sonucuna göre çalışanların güç mesafesi algıları ile personel güçlendirme ve alt boyutları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Başka bir ifade ile çalışanların güç mesafesi algısının personel güçlendirme faaliyetlerine olumlu etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to research the effect of employees' perception of power distance on the business' employee empowerment activities. In this direction, the topics power distance and employee empowerment were tried to be explained in the first and second section of the study. In the third section, 500 randomly selected employees in an Istanbul based company were given surveys aimed at researching the effect of power distance on employee reinforcement activities and 491 valid feedbacks were received. According to the result of the research it is determined that there is a positive relationship between employees' power distance perceptions and employee empowerment and its sub-dimensions. In other words, it is seen that employees' perception of power distance has positive impact on employee empowerment activities.