Geçmişten günümüze Kırgızistan yönetici elit transformasyonu
Transformation of ruling elite in kyrgyzstan: from past to present
- Tez No: 448055
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
“Geçmişten Günümüze Kırgızistan Yönetici Elit Transformasyonu”konulu tez çalışmasında XX. yy sonunda dünya hakimiyeti için rekabette SSCB'nin yenik düşmesiyle kendi bağımsızlığını kazanan Kırgız Cumhuriyeti yönetici elitinin transformasyon süreci irdelenmiştir. Söz konusu çalışma üç bölüm; sonuç ve kaynakça kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde klasik elitistler Gaetono Mosca, Vilfredo Pareto, Robert Mihels ve W. Mills ele alınmıştır. Devamında“Doğu Düşünür Eserlerinde Elit Konusu”altında Eskiçağ Çin düşünürlerinden Guǎn Zhòng, Lao Zi, Konfüçyüs ve Ortaçağ Türk düşünürleri Yusuf Has Hacib ve Kaşgarlı Mahmud'un elit düşünceleri araştırılmıştır. Elit sınıfını ayakta tutan“Transformasyon ve Sirkulasyon”kavramları ayrıca irdelenmiştir İkinci bölümde Kırgızlar ve Kırgızistan hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra Kırgız toplumundaki yönetici sınıf tarihi belgelerde araştırılmış ve devamında Sovyet dönemi ve Sovyet sonrası (2010'a kadar) Kırgızistan yönetici sınıfı ele alınmıştır. Kırgız yönetici eltinin SSCB yıkıldığı andaki ve 1991 – 2010 yıllarındaki sistematik değişimler araştırma konusu olmuştur. Üçüncü bölümde 2010 sonrasında Kırgızistan yönetim sistemindeki değişimler, parlamenter sisteme geçiş sürecindeki sorunlar incelenmiştir. Kırgız Cumhuriyeti Cogorku Keneş'i biyografik araştırmasında elde edilen sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
At the end of 20th century, Kyrgyzstan got the independence after the disintegration of USSR and it was witnessed that the ruling elite transformation in the Kyrgyz Republic. The research includes three chapters, Result and References. In the first chapter it is discussed on Classical elites like Gaetono Mosca, Vilfredo Pareto, Robert Mihels and Williams Mills. In the continuation, the research was carried under the title of the works of the eastern elite thinkers of the old age Chinese thinkers like Guan Zhong, Lao Zi, Confusious, and the Elite thinking of the medieval age Turk thinkers Yusuf Has Hacib and Mahmud of Kashgar. The concept of Transformation and Circulation which is the foundation of Elite class is taken separately. In the second chapter , there is general information about Kyrgyz and Kyrgyzstan. After that the research is carried on the history of ruling class in Kyrgyz society and it continues during and after Soviet era till 2010. It is also debated the systematic changes of ruling elite class of Kyrgyz during the time of disintegration of USSR and also between 1991 - 2010. In the third chapter, it is discussed about the change in the administrative system and also investigated about the problems during the transition in parliament. It also contains the results suggested in biographic research of Jogorku Kenesh, the Parliament of the Kyrgyz Republic.