Nursen Karas'ın hayatı, sanatı ve eserleri
Nursen Karas life, and works of art
  1. Tez No: 448056
  2. Yazar: SEDAT BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
1938 yılında Balıkesir ilinin Burhaniye ilçesinde doğan Hacer Nursen Karas, yazılarını 1952 yılından itibaren dönemin birçok dergisinde yayımlama fırsatı bulmuştur. Yazarın dört adet hikâye, üç adet şiir başta olmak üzere birer adet çocuk hikâyeleri, tiyatro, gezi yazısı, tiyatro eleştirisi, mektup ve düşünce yazısı türlerinden toplam on üç adet yayımlanmış kitabı bulunmaktadır. Hikâye ve tiyatroları başta olmak üzere birçok eserinde hayatından kesitler sunan Nursen Karas, eserlerinin çeşitliliğinden de görüldüğü üzere çok yönlü bir sanatçıdır. Birçok alanda eser vermiş olmasına rağmen edebiyat dünyasında, hikâyeci olarak tanınmaktadır. Eserlerinde genellikle bireysel konular üzerinde duran Nursen Karas, hikâye ve tiyatrolarında toplumsal konulara da zaman zaman yer vermiştir. Kadın-erkek eşitsizliği, bilinçsiz kentleşme, hayvan ve doğa katliamı, onun eserlerinde kendine yer bulan toplumsal konulardır. Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma ile edebiyat tarihimizde Nursen Karas'ın yerini belirterek bu alandaki açığı kapatmayı umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Born in 1938 in Burhaniye, Hacer Nursen Karas, publishing writings have found opportunity in many magazines of the period since 1952. Author of four stories, a total of three theaters, especially poetry, opinion articles, letters, has a total of twelve published books including travel writing and theater criticism. Story and offers a glimpse into life in the theater of many works, especially if Nursen Karas, is a versatile artist, as seen in the works. Although not work in many areas is known as a storyteller in the world of literature. If is usually fixed on individual topics in the works Nursen Karas social issues in the work place it has also from time to time. Gender inequality, urbanization unconscious, animals and nature are social issues massacre its place in his works. Master's thesis prepared as Nursen Karas our literary history with this study we hope to close the gap in this area by specifying the location.