Gelişmekte olan ülkelerde 2008 finansal krizi sonrası uygulanan para politikalarının ampirik analizi
Empirical analysis of monetary policies applied after 2008 financial crisis in developing countries
- Tez No: 526107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT USTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
21. yüzyılda iletişim ve teknolojinin gelişimi ile beraber ülkeler ve ekonomiler arasında entegrasyon artmıştır. Bu entegrasyon, küreselleşmenin de desteği ile sermayenin serbestçe dolaşabilmesi, küresel ticaretin artması gibi faydalar sunarken ekonomiler arasında artan bağımlılık, finansal krizlerin boyutunu ve yayılımını olumsuz etkilemiştir. 2008 küresel finans krizi, ABD'de başlayıp başta gelişmekte olan ülkelere olmak üzere tüm dünyaya yayılmasıyla bu krizlerin en önemli örneklerinden biri olmuştur. Bu çalışmanın temel amacı, 2008 yılında başlayan bu krizin, kriz sonrası dönemde gelişmekte olan ülkelere etkisi ve bu ülkelerde uygulanan para politikalarının ampirik olarak analizidir. Uygulanan para politikaları kurala dayalı para politikaları çerçevesinde yer alan genişletilmiş Taylor Kuralı ele alınmıştır. Faiz oranı, enflasyon, döviz kuru ve GSYH'den oluşan bu kuralı 2008:01-2016:04 dönemi çeyreklik verileri ile NIC (Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Malezya, Meksika, Filipinler, Güney Afrika, Tayland, Türkiye) ülkeleri için Konya (2006) tarafından geliştirilen nedensellik analizi ile ampirik olarak incelenmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre faiz ile enflasyon, GSYH ile faiz arasında tek yönlü, döviz kuru ile faiz, döviz kuru ile enflasyon ve enflasyon ile GSYH arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi mevcuttur. Buna ek olarak, her bir değişken için ülke bazında da tek tek nedensellik ilişkisi incelenmiş ve sonuçlar rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of communication and technology, integration between countries and economies increased in the 21. th century. While this integration provided some benefits like free flow of capital and increased global trade it created adverse effects on magnitude and dissemination of financial crises because of increased dependency between economies. 2008 Global Financial Crisis, that originated in US and spread to World and mainly developing economies, has been an important example of these financial crises. The main aim of this study is to empirically analyze the impact of this crisis on developing economies and the monetary policies applied in these countries in the post-crisis period. We examined the monetary policies applied with the expanded Taylor rule framework which belongs to rule-based monetary policies. We examined this rule which is composed of interest rate, inflation, exchange rate and GDP with quarterly data in 2008:01-2016:04 period for NIC (Brazil, China, India, Indonesia, Malaysia, Mexico, Philippines, South Africa, Thailand, Turkey) using causality analysis developed by Konya (2006). According to our results, there is a uni-directional relationship between interest and inflation, GDP and interest rate and bi-directional causality between exchange rate and interest rate, exchange rate and inflation and inflation and GDP. Moreover, causality relationship for each variable is examined and results are reported for each country.