Kurumsal itibara ilişkin çalışan algılarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi
The effect on organizational citizenship behavior of employee perceptions regarding to corporate reputation
  1. Tez No: 448068
  2. Yazar: ZEHRANUR SANİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmada, günümüz işletmeleri için giderek artan bir öneme sahip olan çalışanların kurumsal itibar algılarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, çalışmanın ilk iki bölümünde sırasıyla kurumsal itibar ve örgütsel vatandaşlık davranışı konularında teorik birer çerçeve ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise çalışmanın araştırmasına yer verilmiştir. Kurumsal itibara ilişkin çalışan algılarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerine etkisinin araştırılması kapsamında ise merkezi İstanbul' da bulunan bir firmada dağıtılan 500 anketten 492'si SPSS 15.0 ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre, kurumsal itibar algısı ve alt boyutları ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında pozitif anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Diğer bir ifadeyle çalışanların kurumsal itibar algıları arttıkça, örgütsel vatandaşlık davranışına olan etkisinin de olumlu olarak arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is intended to determine the effect on organizational citizenship behavior of employee perceptions regarding to corporate reputation which are important issues for today's organizations. In this respect, it was tried to put forward a theoretical framework about perceptions of corporate reputation and organizational citizenship behavior in the first two part of the study. The last part includes the research. Within the scope of investigating the effect on organızatıonal citizenship behavior of employee perceptions regardıng to corporate reputatıon, 500 questionnaries was distributed to a company employees in İstanbul. 492 questionnaries of them were taken into consideration and statistical analyses were performed using SPSS 20.0 program. Results show that threre is a positive relationship between perceptions of corporate reputation and organizational citizenship behavior.