Knidos'ta bulunmuş bir grup boğa figürini
A group of bull figurines found at Knidos
  1. Tez No: 448069
  2. Yazar: DERVİŞ OZAN TOZLUCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTEKİN MUSTAFA DOKSANALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Terrakotta boğa figürinleri Knidos'un en erken tarihli buluntu gruplarından biridir. Knidos boğa figürinlerinin büyük çoğunluğu elle şekillendirilmişken, kalıp yapımı bir önekte araştırmalar esnasında tespit edilmiştir. Bu buluntu grubu Datça yarımadasında bugüne kadar sadece Emecik ve Knidos'ta tespit edilmiştir . Az sayıda olmasına karşın Emecik'te bulunmuş bütün tipler Knidos'ta da görülmektedir. MÖ 8. yy ile MÖ 6.yy arasına tarihlediğimiz Knidos boğa figürinleri Emecik'le çağdaş ve benzer kült uygulamalarının görüldüğü bir merkeze işaret ediyor olabilir. Yine aynı tip figürinlerin hem Knidos hem de Emecik'te bulunması ve Emecik kutsal alanının Apollon'a adanmış olması gibi etmenler Knidos buluntularının Apollon ile alakalı kült pratikleri için kullanılmış olabileceğini göstermektedir. Ayrıca Knidos terrakota boğa figürinlerinin kent içerisinde göstermiş olduğu geniş yayılım alanı, ilerleyen dönemlerde gerçekleştirilecek geniş çaplı araştırmalarla birlikte daha fazla benzer buluntuyla neticelenebilir. Knidos terrakotta boğa figürinleri kentin Hellenistik dönem öncesi buluntularının sadece günlük kullanımla ilişkili olmayıp, kültsel amaçlarla kullanılmış buluntuların olduğunu göstermesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Terracotta bull figurines are among one of the groups of earliest historical foundings of Knidos. While majority of the Knidos bull figurines are shaped by hand, one example of the molding is found during searches. This group of founding has been diagnosed only in Emecik and Knidos of Datça Peninsula. Even if there are a few numbers, all types found in Emecik are seen in Knidos. Knidos bull figurines that are dated between eighth and sixth century BC might have direct to a centre that has contemporary and similar cult practices with Emecik. Moreover, same type of figures found both in Knidos and Emecik and the factors like that Emecik Sanctuary is dedicated to Apollon, shed light on the fact that Knidos foundings might have been used for the cult practices related to Apollon. Furthermore, the wide distribution area of the Knidos Terracota bull figures in the city may end up with more similar foundings with the help of extensive searches will be realized in the forthcoming periods. The foundings of bull figures about before Helenistic period of Knidos are consideralbly important as they show that foundings are not only related to daily use but there are also foundings used for the cultic purposes.