Hizmetkâr liderlik ile örgütsel güven ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on the servant leadership relationship between organizational trust
- Tez No: 448095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU DOĞANALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezde hizmetkâr liderlik ile örgütsel güven arasındaki ilişki uygulamalı bir çalışma ile ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, bir devlet hastanesinde çalışan sağlık çalışanları bağlamında hizmetkâr liderlik davranışları ile örgütsel güven arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Araştırma kapsamında hizmetkâr liderlik ile örgütsel güven kavramları teorik bir şekilde ortaya konulmuştur. Araştırmanın uygulama kısmında ise sonuçların daha somut olarak ortaya konulması ve hizmetkâr liderlik ile örgütsel güven arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Aksaray ilinde faaliyet gösteren Aksaray Devlet Hastanesi'nde görev yapmakta olan sağlık çalışanlarına yönelik araştırma yapılmıştır. Araştırmanın evrenini oluşturan kamu hastanesindeki sağlık çalışanlarına toplamda 300 adet anket dağıtılmış ve geri dönen anketlerden 230 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Sistematik hale getirilen verilerin analizi SPSS 21.0 ile programıyla yapılmıştır. Analizler sonucunda, hizmetkâr liderlik ile örgütsel güven arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis the relationship between servant leadership and organizational trust is investigated with an empirical research. The aim of this research is to determine the relationship between servant leadership and organizational trust among health care workers in a public hospital. The concepts of servant leadership and organizational trust are also explained theoretically. In the empirical part of the study, it is aimed to determine the relationship between servant leadership and organizational trust and present the results more concrete. Within the scope of the research, a survey is conducted at Aksaray Public Hospital at Aksaray. 300 surveys are distributed to the health care workers composing the population at Aksaray Public Hospital and 230 surveys are taken into consideration amongst the returned surveys. Data analysis is done via SPSS 21.0 software. As a result of the analysis, the relationship between servant leadership and organizational trust is statistically significant and there is a positive relationship between the variables.