Hukuki pozitivizmde temel görüşler: Hart ve tanıma kuralının incelenmesi
Basic ideas of legal positivism: Analysing Hart and the rule of recognation
  1. Tez No: 448109
  2. Yazar: GÖKÇE ALTINEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN SUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hukuk sosyal bir yapıdır ve pek çok farklı disiplinle ilişki içerisindedir. Hart modern hukuki pozitivist düşüncenin önde gelen düşünürlerinden biri olarak bu durumun farkındadır ve bu gerçekliği özellikle hukuk ahlak ilişkisine yaklaşımı açısından teorisinin merkezine yerleştirir. Klasik hukuki pozitivistlerden olan Austin'in hukuki pozitivist yaklaşımını hukuku egemenin emrine indirgeyen tanımlaması sebebi ile eleştirir. Eleştirileri sonrası hukuk felsefesinin temel sorularından biri olan hukuk nedir sorusuna hukuk, birincil ve ikincil kurallar birlikteliğidir şeklinde cevap verir. Ve ikincil bir kural olan tanıma kuralı Hart'ın hukuk teorisi açısından kilit rol üstlenmektedir. Hart'a göre tanıma kuralı bir hukuk sisteminden bahsedebilmek için önkoşuldur ve bir kuralın hukuk sistemine dâhil olup olmadığının belirleyicisidir. Hart tanıma kuralının temel kavram olarak tanıtırken bu kavramın diğer hukuk kurallarından farklı yönlerini vurgular ve temel özelliklerini sıralar. Hart bu bağlamda çoğunlukla İngiliz Hukuku'na dair örnekler verir. Hart'ı eleştiren ya da destekleyen diğer düşünürler farklı hukuk sistemleri açısından da tanıma kuralının ne olabileceğine dair araştırmalar yapmış ve teoriyi geliştirmişlerdir. Modern hukuk sistemlerini anlamak açısından Hart'ın teorisi iyi ve kullanışlı bir rehberdir. Son elli yıllık dönemde ileri sürülen eleştiriler Hart'ın hukuk felsefesini derinden etkilediğini gösterir niteliktedir. Birincil ve ikincil kurallar birlikteliği olarak hukuk anlayışı halen hukuk felsefesinin başlıca konularından biri olmayı sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
Law is a social structure and multiple dicipline. Hart as a modern positivist takes this reality to centre of his theory especially thinks about the relationship moraliy and law. And argues about the classical legal positivist Austin's idea which claims law based on commands. At the end of this process he explain his idea about 'What is law?' that law is a unity of primary and secondary rules. And the rule of recognation which is one of the secondarty rule, has a key role at his theory. According to Hart, rule of recognation is the beginning fort he modern legal systems and gives answer to the question 'which rules are the rule of law?'. The rule of recognition because of being fundemental concept of legal system has some main characters. At the view of this concept, Hart gives examplas based on the United Kingdom legal system. But also other thinkers who follow or criticizes Hart's idea has studies to find what is the rule of recognition in another legal systems. Rule of recognition is a good and useful guide to understand modern legal systems. Last fifty years critics shows that it effected jurisprudence in a deep way. And still the idea of law is a union of a primary and secondary rules one of the main topics of jurisprudence.