Neolitik Dönem Irak seramiklerinin çağdaş yorumları
Contemporary reviews of Neolitic Period Iraq ceramics
- Tez No: 448111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE YALÇIN YASTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsanın kendi ihtiyaçlarına göre çamura şekil vermeyi keşfetmesinden sonra, toplumların zamanla gelişmesiyle doğru orantılı, artan ihtiyaç ve isteklerinin karşılanabilmesi çabaları, seramik üretiminin teknik olarak gelişmesini de beraberinde getirdi. Çanak çömlek ilk zamanlarda elle şekillendirilirken Samarra döneminde (M.Ö 5000) basit elle döndürülen çark kullanılmış daha sonraları Mezopotamya (Irak) nın Ur (şimdiki adı Babil) de Milattan 3000 yıl önce çömlekçi çarkının keşfiyle seramik kap imalatı kolaylaşmıştır. Daha fazla üretim paralelinde kap biçimlerinde de gelişme kaydedilmiştir (Hassen, 1984; Gharleston, 1968). Çömlek yapmak için ilk çamur pişirme işi Mezopotamya ( Kuzey Irak ) da gerçekleşti. İlk zamanlar tek katlı kullanılmaktayken Tell Halaflı seramikçiler iki katlı fırın kullanmışlardır Irak (Mezopotamya) bölgesinde tarihsel süreçte bir çok medeniyet yer almıştır. Pişmiş kilden yapılan kap kaçakların üretim tekniği gelişme göstermiş ve bu seramikler üzerindeki tasarım düzeyi, Mezopotamya (Irak ) vadisi medeniyetlerinde en soyut ve özgün seviyeye ulaşmıştır Bu çalışma kapsamında belirlenen tarihler arasında Irak'ta üretilen seramikler farklı bir bakış açısıyla ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışma, Irak Neolitik Dönem M.Ö. 7000-3500 aralığı Tel Hassuna, Samarra, Tel Halaf ve Tel Al Ubeyd kültürlerini kapsamaktadır. Bu kültürlere ait seramiklerde kullanılan biçimler, yüzeylerine uygulanan dekorlarda görülen simge ve semboller incelenmiş, kullanılan dekor teknikleri araştırılmıştır. Çalışmanın devamında bu tekniklerden ve biçimlerden yola çıkarak tasarımlar yapılmış ve bunlar üç boyutlu seramik formlara dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
After humankind's discover of mud shaping accordingly to the necessities comparatively to the development of societies meeting the increasing demands and necessities brought ceramic manufacturing techniques. While ceramics were being shaped by hands in the beginning, simple hand turning wheel was used in Samarra period (B.C. 5000) afterwards ceramic vessel manufacturing was facilitated by discover of potter's wheel in Ur (Current name Babel) of Mesopotamia (Iraq) in B.C.3000. In the parallel of more manufacturing vessel shaping was also developed (Hassen, 1984; Gharleston, 1968). First mud cook work for ceramic manufacturing was materialized in Mesopotamia (North Iraq). While single flat was used at first Tell Halaf ceramicists used two flats ovens. Several civilizations lived in Mesopotamia (Iraq) region in historical period. Manufacturing technique of baked clay vessels was developed design surface on these ceramics reached the most intangible and specific stage in Mesopotamia (Iraq) civilizations. Between the dates of this research ceramics manufactured in Iraq were handled in a different perspective. Research covers Iraq Neolithic period between B.C 7000-3500 and Tel Hassuna, Samarra, Tel Halaf and Tel Al Ubeyd cultures. Shapes belonging to the ceramics of these cultures, symbols and signs were studied and décor techniques used were researched. Designs were carried out departing from these techniques and they were transformed into three dimensional ceramic forms later on.