Merkezi Mereketli Hilal Bölgesi'nde seramik öncesi Neolitik Dönem'de sosyal yapı
Social structure of the Central Fertile Crescent in pre-pottery Neolithic Period
- Tez No: 462144
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Her ne kadar terminolojik olarak adlandırılmasında taş alet üretimindeki değişimler temel alınsa da, modern bir düşünce yapısı içerisinde değerlendirildiğinde Neolitik Çağ, sürekli yerleşimlerin kurulmasının yanı sıra bitkilerin ve hayvanların evcilleştirilmesi gibi günümüz uygarlığının meydana geliş sürecinin en temel basamaklarının oluştuğu bir zaman aralığı olarak tanımlanabilir. Seramik üretiminin ortaya çıkışı temel alınarak yapılan bir terminolojik sınıflandırma sonucunda Neolitik Çağ; Seramik Öncesi Neolitik ve Seramikli Neolitik olarak iki farklı bölüme ayrılmıştır. Bu doktora tez çalışması kapsamında ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Suriye'nin kuzeyi ve Irak'ın kuzeyinde bulunan Seramik Öncesi Neolitik Dönem yerleşimleri arkeolojik buluntuları ışığında incelenerek yaklaşık olarak günümüzden on bin yıl önce ilk köy yerleşimlerini kuran insan topluluklarının sosyal yapıları anlaşılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Neolitik, Sosyal Yapı, Yerleşim.
Özet (Çeviri)
Even though, terminologically named by the variations of lithic production techniques, in a modern perspective, Neolithic is an era when the first permanent settlements were established and also the first plant and animal domestication were carried out. According the existence of pottery, this era is separated as Pre-Pottery Neolithic and Pottery Neolithic. In this Ph.d. thesis Pre-Pottery Neolithic settlements of Southeastern Turkey, Northern Syria and Northern Iraq were evaluated by means of archaeological findings,in order to realize the social structure of the communities who were established the first village settlements. Key Words : Neolithic, Social Structure, Settlement