Yüce Divan'ın yargılama görev ve yetkisi
Judgment task and authority of Supreme Court
- Tez No: 625025
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, Yüce Divan'ın Yargılama Görev Ve Yetkisi'ni incelemek amacıyla yapılmıştır.Ülkemizde Yüce Divan sıfatıyla Anayasada gösterilen kişilerin görevleriyle ilgili işledikleri iddia olunan suçlara ilişkin davaları görmek görev ve yetkisi Anayasa Mahkemesine aittir. Bu tez çalışmamızda, iki bölüm halinde incelenmiştir;Birinci bölümde, Yüce Divan'ın Mahiyeti ve Tarihsel Gelişimi başlığı altında kavram,kapsam açıklandıktan sonra dünyada uygulanan sistemler incelenmiştir.İkinci bölümde ise Türkiye'de Yüce Divan Yargılaması Ve Usulü başlığı altında Yüce Divan'ın ülkemizdeki tarihsel süreçleri incelenmiştir. 1876 Anayasası,1921 Anayasası,1924 Anayasası,1961 Anayasası dönemleri ve 1982 Anayasası bilhassa bu 1982 Anayasasında değişiklik yapan 6771 sayılı kanun ile yapılan son 2017 Anayasa değişiklikleri de dikkate alınarak Yüce Divan'ın kapsamı ve soruşturma ve mahkeme aşaması yani kovuşturma aşamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to investigate the duty and authority of the Supreme Court. It is the duty of the Constitutional Court to see the cases related to the crimes allegedly committed by the persons shown in the Constitution in the name of Supreme Court. This thesis study, were examined in two parts, the first part, concepts under the Nature and History of the title of the Supreme Court, after the scope described the system applied in the world incelenmiştir.ikinc section of Turkey in the Supreme Court Jurisdiction And Procedure in our country's Supreme Court under historical processes. The scope of the Supreme Court and the phases of the investigation and court phase, ie prosecution, have been examined, taking into account the Constitution of 1876, the Constitution of 1921, the Constitution of 1921, the Constitution of 1961 and the Constitution of 1982, in particular the last Constitutional amendment made by Law No. 6771, which amended this 1982 Constitution.