Assessment of the completeness and timeliness of death registration in Turkey: 2009-2015
Türkiye'deki ölüm kaydının tamlık ve zamanındalık bakımından değerlendirilmesi: 2009-2015
- Tez No: 448141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALANUR ÇAVLİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Demography
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezde, ölüm kayıt sisteminin kalitesi 2009-2015 yılları için tamlık ve zamanındalık kriterleri bakımından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tamlık kriteri, Hibrit yöntemi ve 2013 TÜİK hayat tabloları kullanılarak değerlendirilmiştir.Hibrit yöntemiyle 2009-2013 ve 2013-2015 dönemleri ile 2009-2015 arasındaki tüm yıllar için tamlık değeri hesaplanmıştır. Ayrıca, 2013,2014 ve 2015 yıllarındaki ölüm sayısı 2013-TÜİK hayat tablosu kullanılarak tahmin edilmiştir. Zamanındalık kriteri cinsiyet, yaş grubu ve 81 il bazında değerlendirilmiş ve ilk 10 , 11-30, 31-90, 91-180 ve 181-365 gündeki ve 1 yıldan sonraki kayıtlılık oranlarına bakılmıştır. Hibrit yöntemiyle yapılan analizlere göre Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminin nüfus kapsamı 2009-2015 dönemi için, özellikle kadın nüfunda sabit bir durum göstermemektedir. ADNKS'nin kapsamı her yıl iyileşmesine karşın, bu iyileşme önceki yılın yaş ve cinsiyet yapısına yansımamaktadır. Bu yüzden, Hibrit Metot tamlık oranını tahmin etmede yeterli olmamıştır. Diğer taraftan, 2013-TÜİK hayat tablosuyla hesaplanan tamlık sonuçları ölüm kaydı olmayan kişilerin büyük çoğunluğunun 75+ yaş grubunda olduğunu göstermiştir. Özellikle bu yaş grubundaki kayıtsız kadın ölümleri, erkek ölümlerine göre daha fazladır. Buna ek olarak, 75+ grubunun dışında, en çok kayıtsızlığın bebek ölümlerinde olduğu belirlenmiştir. TÜİK'ten bireysel başvuru ile alınmış olan ölüm verisine göre, eşleşmeyen ölüm sayısının (MERNİS'te kayıtlı olmayıp, ölüm nedeni verisinde olan ölümler) en çok doğum kaydı olmadan ölmüş bebeklerde olduğu gözlenmiştir. Ölüm kayıtlarının zamanındalığı ile ilgili yapılan analizlere göre ilk 10 gün içindeki kayıtlılıkta yıllar içinde artış olduğu görülmüştür. Buna ilaveten, sistemin işleyişindeki bazı eksikliklere rağmen, Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS) kapsam ve zamanındalık bakımından önceki sistemlerden daha iyi ölüm verisi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the quality of death registration system in terms of completeness and timeliness for the years 2009-2015. Completeness is evaluated by Hybrid (GGBSEG) Method and by 2013-TURKSTAT life table. Completeness of 2009-2013 and 2013-2015 periods, and each year from 2009 to 2015 are assessed by Hybrid Method. Additionally, 2013-TURKSTAT life table is used to estimate the number of deaths for the years of 2013, 2014, and 2015. Timeliness is assessed by sex, age groups, and 81 provinces according to death registration in 10 days, 11-30 days, 31-90 days, 91-180 days, 181-365 days, and after 1 year. Analyses of Hybrid method show that coverage of Address Based Population Registration System population has not been stable in the 2009-2015 period especially for women. The coverage of ABRS has been improved significantly every single year, however these improvements of any single year could not be transfered to the previous years' age and sex distribution. Therefore, hybrid method is not sufficient to estimate completeness.On the other hand, results of completeness analyses which were calculated using 2013-TURKSTAT life table, show that majority of unregistered deaths are in the age group of 75+. Especially, females in this age group are more exposed to unregistration than males within this age group. In addition to this, unregistered deaths are determined mostly in the infant deaths apart from in 75+ age group. According to death data that was taken from TURKSTAT by individual application, number of unmatched deaths, (unregistered in MERNIS, but captured by cause of death database) are mostly seen in infants who died before birth registration. Analyzes on timeliness show that death registration in 10 days increases over the years for both sexes. Additionally, it is seen that despite some deficiencies in the functioning of the system, Death Notification System (DNS) provides better death data in terms of coverage and timeliness compared to other systems that were used before 2013 in Turkey.