Uçak bakım – onarımlarında İSG temel eğitimleri ve saha uygulamalarının planlanması
Educations of occupational health and safety at aircraft maintenance – repair and planning of field applicaitons
  1. Tez No: 448146
  2. Yazar: ONUR NEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TAHSİN KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, uçakların bakım – onarımlarını yapan çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin ve bakım – onarım için gereken saha uygulamalarının planlanmasıdır. Proje kapsamında, bazı MRO merkezleri ziyaret edilmiş ve çalışma ortamlarında gözlemler yapılmıştır. Uçak bakım – onarımlarında görevli teknisyenlerle görüşülmüş ve mevcut riskler hakkında ortak değerlendirmelerde bulunulmuştur. Hazırlanan tez çalışmasının temel dayanağı, mesleki bilgi ve saha deneyimleridir. Uçak bakım – onarımında çalışanlara yönelik verilen İşbaşı (Oryantasyon) , Genel İSG ve Kimyasallarla Çalışma Eğitimlerinin (MSDS) ve bakım – onarımdaki saha uygulamalarının (Yüksekte Çalışma, Kapalı Alan, Kimyasallarla çalışma vb.) uçuş ve çalışan emniyeti için son derece önemli olduğu tespit edilmiştir. Eğitimler 3 aşamada verilmeli ve kapalı alan çalışmalarında purgeair, yüksekte yapılan çalışmalarda wingrip, mobilok ve yaşam hattı sistemleri kullanılmalı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesisis to plan the occupational health and safety educations for aircraft maintenance and repair workers and also to plan fields applications which are required for aircraft maintenance and repair.Under the project, some of MRO centers were visited and were made observations in the work environment. We interviewed with technicians who work in aircraft maintenance – repair and made joint evaluation about actual risks. The basic premise of the prepared thesis is vocational knowledge and field experiences.It has been determined that the orientation educations, General Occupational Health and Safety Trainings, Educations for Chemical Works and Field Applications(workings at heights spaces, indoor work spaces, Works with the chemicals etc.) of aircraft and maintenance are extremely important for flight and workers safety.The education should be trained at 3 stages. The purge air systems must be used for indoor work spaces and also wingrip, mobile arrow or life line systems should be applied if the labour is at higher spaces.