Kişisel koruyucu donanımları çalışanların isteği ile kullanmama nedenleri ve kullandırma çözümleri
The reason of not using personal protective equipments by the workers own choice and the ways of making them use
  1. Tez No: 448147
  2. Yazar: HÜDAYİ TAŞÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TAHSİN KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmasının amacı; çalışanların gerekli olduğunu bildikleri halde neden İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) kurallarına uymadıkları, yaşanabilecek iş kazalarından ve oluşabilecek meslek hastalıklarından korunmak amacıyla en son halka olan Kişisel Koruyucu Donanımları (KKD) neden kullanmadıklarının araştırılmasıdır. Çalışanlarda olumlu yönde davranış değişikliği oluşturabilmek için işveren, İSG profesyonelleri ve çalışanlara düşen görevlerin incelenmesidir. Bu amaçla bölgemizde faaliyet gösteren firmalarda araştırma ve incelemeler yapılarak işletmelerin uygulamalarını ve çalışanların konu ile ilgili bakış açılarını tespit etmeye yönelik çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma esnasında İSG çalışmalarının tam anlamıyla uygulanmaya çalışıldığı örnek bir fabrika ile KKD kullanımında sorun yaşayan bir fabrika çalışanlarına yapılan anketlerle çalışanlar değerlendirilmiştir. Diğer iki fabrikada ise İSG ile ilgili uygulamalar incelenmiştir. İSG kurallarına uymada ve KKD kullanımında devlet, işveren, İSG profesyonelleri ve çalışanların ayrı ayrı sorumlulukları olduğu, özellikle işverenin yaklaşımının çalışanlar üzerinde ciddi manada etkisinin olduğu, eğitim, yaptırım ve denetimin tam anlamıyla gerçekleştirilecek olması olumlu yönde davranış değişikliğine etkisi olacağı gözlemlenmiştir. İşletmelerde İSG faaliyetlerinin bir angarya değil de gereklilik olduğu, bunun bir bilim dalı olarak görülmesi gerektiği bilinci yerleştirilmelidir. Çalışanlarda güvenlik kültürü oluşturabilmek, kural koyan türde İSG mevzuatları yerine kendi kendini yönetme, kendi kendini koruma ve kollama bilincinde bir uygulamanın sağlanması ile mümkün olacaktır. Güvenlik eğitimlerinin anasınıfından itibaren verilmesi, daha sonra verilecek eğitimlerin ise doğru ve çalışanlara uygun olarak yapılması çalışanlarda bilincin oluşmasını sağlayacaktır. İşverenlerin, yöneticilerin ve İSG profesyonellerinin bilinçlenmesi ve bu bilgiler doğrultusunda çalışanların yönlendirilmesi ile istenilen olumlu sonuçların alınması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search why the employees don't obey the Occupational Health and Safety rules even if they know has essential it is and why they still insist on not using personal protective equipment which is the crucial link to be able to protect themselves. From occupational accident and the risk of occupational disease Moreover, another essential aim is to analyze the task of Occupational Health and Safety Specialists Employees and Employers to create a positive behavioral change. For this reason, a study was carried out to analyze the perspective of the employees and the implementation of the business organization by searching and studying firms in business in our area. During the research; employees were evaluated by making survey between two factories. One is a good example implementing all the occupational Health Safety rules while the other is having a problem between employees concerning using personal protective equipment. It has also been observed that government, employer, employee and occupational Health and Safety Specialists have separately responsibilities concerning obeying the rules of Operational Health Safety and using personal protective equipment (PPE). Especially, employer has an extensive effect on employees about creating positive behavioral change if they properly carry out all the components, training, enforcement, inspection. In business firms, occupational health safety rule is not a drudgery, it is a must. It will be conducted by only giving a chance to raise awareness about self – governance, self – protection to create security culture. Security Trainings should be available during nursery class, and in later years training should be regulated (property) according to the employees. Positive results can only be taken if employers, administrators and Occupational Health Safety Specialists are conscious of guiding employees.