Elit basketbolcularda süspansiyon antrenmanlarının çeviklik ve kuvvet performansına etkisi
Agility and strength performance of the effect of the elite basketball training in suspension
- Tez No: 448150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜR NALBANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit basketbolcularda süspansiyon antrenmanların çeviklik ve kuvvet performansına etkisini değerlendirmektir. Çalışma; Türkiye Basketbol Federasyonu Ümitler Ligi'nde mücadele eden takımlardan biri olan Demir İnşaat Büyükçekmece erkek ümit genç ve genç takım sporcuları üzerinde yapıldı. Araştırmaya 20 gönüllü basketbolcu katıldı. (n=20, Yaş 18,3±0,3 yıl, Antrenman Yaşı (AYS) 6,5±1,3 yıl, Boy 189,45±7,3 cm, Ağırlık (AĞR) 82,9±7,8 kg, Beden Kitle İndeksi (BKI) 23±1,3). Araştırmaya katılan katılımcı grubun ilk testleri alındıktan sonra 6 hafta süreyle normal rutin antrenmanlarına devam edildi. Altı hafta sonunda ikinci ölçümleri alındı. Bu ölçümler aynı zamanda kontrol grubu olarak da düşünülen çalışma grubunun son ölçümü ve deney grubunun ilk ölçümleri oldu. Sonrasında 6 hafta süresince basketbol antrenmanlarının yanı sıra haftada iki kez süspansiyon antrenmanı da yapıldı. Altı haftanın sonunda testler tekrar edildi ve deney grubunun gelişim düzeyi belirlendi. Katılımcıların 1. gün ağırlık (AĞR), beden kitle indeksi (BKI), ganiometre ile sağ kalça fleksiyon (GANIO R), ganiometre ile sol kalça fleksiyon (GANIO L), durarak çift bacak öne sıçrama (DUA), dikey sıçrama (DIS), sırt kuvvet (SIRTK), bacak kuvvet (BACAKK) testleri alındı. İkinci gün; T yön değiştirme testi (T DRIL), top sürerek T yön değiştirme (TT DRIL), Illinois testi (ILINIO), top sürerek Illinois testi (T ILINO), on metre sürat (ONM), topla birlikte on metre sürat (T ONM), yirmi metre sürat (YM), top sürerek yirmi metre sürat (TYM) değerlendirildi. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin tanımlayıcı istatistikleri yapıldı. Tekrarlı ölçümlerin arasındaki farkın belirlenmesi için Repeated Measures Anova Testi uygulandı. Anova testi sonrası farkın hangi ölçümden kaynaklandığının belirlenmesinde ikili gruplar arasında Bonferroni testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of the agility and strength on suspension training performance for elite basketball players. The case was performed on young men's league which is in Demir Insaat Buyukcekmece team of the Turkey Basketball Federation. 20 volunteer basketball players participated in this search. (N = 20, age 18.3±0.3 years, training age (AYS) 6.5±1.3 years, height 189.45±7.3 cm, Weight (AGR) 82.9±7.8 kg, Body Mass Index (BKI) of 23±1,3). After the first test group of participants in the survey for 6 weeks were to continue their normal training routine. These measurements were also considered in working groups of the first measurements of the last measurement of the control group and experimental groups. During six weeks, the suspension training was done twice also the basketball training was completed. After six weeks, the test was repeated and the level of development of the experimental groups was determined. For participants Day 1 Weight (AGR), body mass index (BMI), right hip flexion with goniometer to (GANIO R), the left hip flexion with goniometer to (GANIO L), standing double leg forward jump (DUA), vertical jump (DIS) back power (back), leg strength (Leg) tests taken. 2 days; T deflection test (T DRIL), the ball driving T deflection (TT DRIL), Illinois test (ILINIO), the ball driving Illinois test (T ILINIO), ten meters sprint (ONM), with the ball ten meters speed (T ONM), twenty meters speed (YM), driving the ball twenty meters speed (T YM) was evaluated. The data obtained in this study using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) were analyzed using 22.0 for Windows program. The data was descriptive statistics. Repeated Measures for determining the difference between the repeated measures ANOVA test was used. In determining whether caused by Anova test after which the measurement of the difference between the two groups Bonferroni test was applied.