Devrim teorileri ve sivil asker ilişkileri bağlamında Mısır'da isyanı anlamak
Understanding the uprising in Egypt within the context of theories of the revolution and civil-military relations
- Tez No: 448154
- Danışmanlar: PROF. YILMAZ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın, 2011 yılı başında tüm Arap coğrafyasını etkisi altına alan halk isyanlarının Mısır ayağını, devrim teorileri ve sivil-asker ilişkileri çerçevesinde açıklamaktadır. Bu çerçevede Mısır ordusunun siyasal sistem içerisinde sahip olduğu kritik rol incelenirken, 25 Ocak Tahrir devrimine giden devrimci koşullar ile 3 Temmuz askeri darbesine giden karşı devrim konjonktürü ele alınmıştır. Çalışmanın kavramsal çerçevesi, devrim olgusunun tarihsel olarak nasıl geliştiğini irdelemiş; farklı devrim örneklerini inceleyen düşünürlerin ulaştığını sonuçları aktarmış, devrim ve karşı devrim için gerekli koşulları açıklanmıştır. Yapılan analiz çerçevesinde Mısır'daki 25 Ocak devrimiyle diktatörlüğün yıkıldığı; siyasal ve toplumsal ilişkilerin yeni anayasa çerçevesinde geniş kesimlerinin lehine formatladığı gözlemlenmiştir. Devrimle birlikte çıkarları zedelenen eski rejimin uzantılarının karşı devrim sürecini başlattığı; devrimci güçler Seküler-İslamcı diye bölünürken, seküler kesimlerin karşı devrimci güçlerle ittifakının 3 Temmuz darbesini doğurduğu anlaşılmıştır. Darbe sonrası eski rejim unsurları sistemin merkezine otururken, eski devrimci liberal-seküler kanatın dışlandığı; özgürlüklerin kısıtlandığı 2014 anayasası ile de ülkenin askeri diktatörlüğün kurumsallaştığı meçhul bir geleceğe doğru ilerlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the Egyptian part of the popular uprisings that took place in Arabic Region since the beginning of the 2011, within the context of the revolution theories and civil-military relations. In this respect, the revolutionary conditions that caused the Tahrir Revolution in January 25th and the counter revolutionary conditions that caused the Military Coup in July 3rd are covered, while the critical role of Egyptian army in the political system has been researched. The conceptual framework of this study has examined how the phenomenon of revolution was developed historically; summarized the thoughts of the philosophers who dealt with different examples of revolution; and explained the necessary conditions for a revolution and a counter revolution. It has been observed that the political and social relations were shaped by the new constitution in advantage of a large population when the dictatorship in Egypt had been diminished by the revolution in January 25th. It has been understood that the supporters of the old regime started the counter revolution, whose interests had been damaged by this revolution; also the revolutionary section separated into two groups - Islamists and secularists-, while the alignment of secular powers and counter revolutionists enabled the July 3rd Coup d'état. While the old regime powers took hold the governance mechanism after the Coup, old revolutionary liberals were alienated from the process. With the constitution of 2014 that limited many freedoms and institutionalized a military dictatorship, the state proceeded towards an undetermined future.