Madde bağımlılarının maddeye başlama sebeplerinin tespiti ve önleyici hizmetlerin geliştirilmesi
Determination of reasons for drug use and developing preventing systems for drug addiction
- Tez No: 448153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Public Administration, Sociology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Her yıl sayısız insan bağımlı olmakta bu nedenle beden ve ruh sağlığını kaybetmekte, sosyal hayattan soyutlanmakta, işsiz kalmakta, maddi anlamda ciddi kayıplar yaşamakta ve suç işlemektedir. Bireydeki madde bağımlılığın topluma yansıması kaçınılmazdır ve bu durum güvensiz ortamı suçu ve suçluları beraberinde getirmektedir. Bunun yanında toplumda var olan bağımlı kişiler nedeniyle uyuşturucu uyarıcı madde kullanmayan sağlıklı bireyler için de tehlike olgusu oluşmaktadır. İş hayatında, okulunda ya ailesinde madde kullanan kişiler için uyuşturucu uyarıcı madde kullanımı ve bağımlılık bir adım daha yakındır. Madde bağımlılığı ile etkin şekilde mücadele ve önleyici hizmetlerle gerek ulusal gerek uluslararası boyutta çalışmalar yapılmaktadır. Ancak gerek her geçen gün artan bağımlı sayısı, yeni uyuşturucu maddelerin ortaya çıkması ve bağımlılık sonucu oluşan kayıpların ciddiyeti daha etkin mücadele yöntemlerine ihtiyaç duyulduğunun göstergesi olmuştur. Madde bağımlılığının bireysel, sosyal ve psikolojik açıdan kullanılma sebeplerinin tespiti ve kişilerin madde kullanımına iten sebeplerin ortadan kaldırılarak yerine etkili faaliyetlerin yerleştirilmesiyle, bağımlılıkla mücadele daha güçlenecektir. Önleyici hizmetlerin etkinliği için; sosyal açıdan madde bağımlılığı konusunda farkındalığın arttırılması, madde bağımlılığı ile mücadele de uzman kişi sayısının arttırılmasına yönelik yükseköğrenim bünyesinde bölümlerin açılması, uyuşturucu uyarıcı madde kullanımı, ticareti ve bulundurma suçlarında cezaların caydırıcılık etkisi için düzenlemeye gidilmesi ve sosyal ağ kullanımının özellikle genç nüfus için kullanımın denetlenmesi ile daha etkin bir mücadele sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Every year numerous people become addicted; therefore, they lose their body and mental health, become isolated from social life, suffer severe financial loss and commit suicide. Drug abuse of a person is certain to reflect on the society and this situation brings an insecure envoriment, crime and criminals. In addition, because of the people who are already addicted in the society, there occurs an incident of danger. It is the much easier for a person who has people using drugs in his/her business life, school and family to use drug and stimulants and became addicted. And active struggle for drug abuse is being carried out, and studies on both national and international scale along with preventive services are conducted. However, ever-growing number of addicted people, emergence of new drugs and the seriousness of losses as a result of addiction are the indication of the need for more effective methods of struggle. The struggle aganist addiction will gain strength with the help of determining the causes of drug abuse in regard to individual, social and psychological aspects, removing the reasons urging people to use drugs and instead placing efficient activities. For the effectiveness of preventive services, a much more efficient struggle will be provided by raising awareness of drug abuse socially, opening depertmants in higher education to increase the number of specialized people in the struggle of drug abuse, making amendments to the effect of detternce of the punishment for crimes of using drug and stimulants, trading and holding them and checking the use of social web, notably for young people.