Türkiye'de anarşizm: 1 Mayıs 2012 olayları üzerine bir inceleme
Anarchism in Turkey: An analysis on May 1st, 2012 events
- Tez No: 448155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Yöneteni olmayan manasına gelen anarşi, tarihin akışı içerisinde birçok felsefi akım ve medeniyetten etkilenmiştir. Modern manada 18. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmaya başlayan anarşizm ideolojisinin kökleri oldukça eskiye uzanmaktadır. Anarşist düşünce, Antik Yunan'dan Çin'e geniş bir medeniyet yelpazesinin izlerini taşımaktadır. Klasik manada anarşizm Fransa'da ortaya çıkmıştır. Kısa sürede geniş bir coğrafyaya yayılan anarşist düşünce, özellikle Avrupa'da İtalya, İspanya ve Rusya gibi birçok ülkede taraftar bulmuştur. Anarşist bir dünya uğruna uygulanacak metot konusunda anarşistler arasında farklılıklar meydana gelmiş ve kimi anarşistler her türlü şiddet eylemini reddederek sivil itaatsizlik yöntemini desteklemişler, kimileri ise terör eylemlerine kadar varan şiddet eylemlerini savunmuşlardır. Özellikle 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başlarında anarşistlerin şiddet içerikli eylemleri yoğunlaşmıştır. Türkiye'ye ise anarşizm oldukça gecikmeli gelmiştir. Osmanlı zamanında silik bir görüntü çizen anarşist düşünce, cumhuriyet zamanında da sol düşüncenin aşırı otoriter karakteri nedeniyle Türkiye'de karşılık bulamamıştır. 1980 Darbesi sonrası sol düşünceden ayrılan kişilerin çıkardığı Kara dergisi ile beraber Türkiye'de anarşist hareket yavaş yavaş kıpırdanmaya başlamıştır. Son dönemde, Türkiye'de veya farklı ülkelerde gerçekleşen olayların etkisiyle beraber, anarşist hareket görünür bir hal almıştır. 1 Mayıs 2012 tarihinde Anarşist Blok adı altında gerçekleştirilen eylemler ise anarşist hareketin Türkiye'deki en büyük ve dikkat çekici eylemlerden biri olarak göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Anarchia, which means does not have a ruler, is inspired by many philosophical movements and civilizations throughout history. Despite coming up end of the 18th century, the base of anarchia is much deeper. Anarchist thought, carries the trace of many civilizations such as Ancient Greece and China. Classical anarchism was born in France. Anarchist thought was spread in a little while to wide area such as Italy, Spain and Russia. All of the anarchists don't think the same especially about the methodology, for instance; some of them refused all kind of violence and supported civil unrest and some of them support intense violence such as terrorism. The act of violence of anarchists increased dramatically especially at the end of 19th century and the beginning of the 20th. Anarchism has come to Turkey so lately. Firstly, it seems so weak at the age of Ottoman and later at the age of Turkey Republic, it has never gained support because of the authoritarian mind of the leftwing. After the military coup at 1980, a group of people who left from the leftwing started to publish a magazine –named Kara- and with the effect of this the anarchist movement has started to rise. In recent years, anarchist movement has become clearly visible because of the incidents which are occured in Turkey and other countries. The incidents which are under the flag of“Anarşist Blok”is one of the most important and remarkable events of anarchist thought in Turkey at 1st May of 2012.