Şirket değerleme yöntemlerinin incelenmesi ve uygulama
Examination of firm valuation methods and an application
- Tez No: 448192
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Varlıkların değerinin belirlenmesi kavramı geçmişten günümüze kadar önem arz eden konulardan bir tanesidir. Finans dünyasında önemli bir yere sahip olan firma değeri kavramı, son yıllarda firmaların kar maksimizasyonundan ziyade firma değeri maksimize etmeye önem vermeleriyle daha da kritik bir konu haline gelmiştir. Çalışma kapsamında, günümüzde yaygın olarak kullanılan şirket değerleme yöntemleri incelenerek, bir uygulamayla yöntemler örneklendirilmeye çalışılmıştır. Şirket değerleme yöntemleri Aktif Bazlı, Piyasa Bazlı ve Gelir Bazlı olmak üzere üç başlık altında toplanmaktadır. Çalışma kapsamında Borsa İstanbul' da işlem gören bir şirket İndirgenmiş Nakit Akımları, İndirgenmiş Kar Payları, Ekonomik Katma Değer ve Piyasa Değeri Yaklaşımı ile değerlemeye tabi tutulmuştur. Firma değerlemesinde sadece geçmişteki finansal performans değil, özellikle gelir bazlı yöntemlerde, gelecekte beklenen finansal performans da dikkate alınır. Bu nedenle, şirket değeri belirlenirken, bahsedilen yöntemlerde araştırmacının varsayımları çok büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın amacı, benzer varsayımlar altında, aynı firma için farklı değerleme yöntemleriyle bulunan sonuçlar arasında farklılık olup olmadığının ortaya koyulmasıdır. Bu nedenle, yöntemler uygulanırken, her bir ayrı yöntem için kullanılan varsayımlar yöntemin imkânları dâhilinde aynı olacak şekilde belirlenmiştir. Bu şekilde, aynı firma için farklı değerleme yöntemleriyle ölçülen firma değerleri arasında farklılık olup olmadığının bulunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of asset valuation is one of the most important notions from past to present. In finance, firms are now aiming to maximize firm value rather than maximizing profit, which makes firm valuation more important and more crucial than ever. Concordantly, in this study, the most common valuation methods are examined and explained with an application. Firm valuation methods are categorized under three headings which are Asset-Based Valuation Models, Discounted Cash Flow Models and Relative Valuation Models. In this study, a Borsa Istanbul-listed company is assessed through following models: Discounted Cash Flows, Discounted Dividend Flows, Economic Value Added Model and Market Value Approach. Valuation methods not only focus on past financial performance but also consider expected financial performance. Therefore, researcher's assumptions stand as keystones of firm valuation techniques. Purpose of this study is to explore whether different firm valuation methods provide different outcomes under same assumptions, or not. Herewith, environment of methods are structured such that each study would have similar assumptions as much as possible. Consequently, a listed company is evaluated with various methods based on similar assumptions to find out whether there is a discrepancy.