Sanat eleştirisi kültürünün Türkiye'de gelişimi 1880-1980
The progres of the art criticism in Turkey 1880-1980
- Tez No: 448193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA SİNANLAR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma sanat eleştirisinin ortaya çıkışı, tarihsel süreçlerini, dönüm noktaları ve ana kaynakları ile incelerken, esas olarak Türkiye'de sanat eleştirisi kültürünün gelişimini konu almaktadır. Tez 1880-1980 yılları arasındaki yüz yıllık dönem zarfında yaşananları sanat eleştirisi kültürünün gelişmesi bağlamında değerlendirmekte, tarihsel sürece uygun olarak konuyu kültürel çevre, yazarlar, eleştirmenler, sanat etkinlikleri, sanat dergileri ve sanat kurumları ile AICA ve UNESCO gibi uluslararası yapıların katkılarına da yer vermektedir. Ayrıca sanat tarihi içinde sanat eleştirisinin yeri ve beraberinde getirdiği tartışmaları da içeren bu tez çalışması sanat ve eleştiri ilişkisi üzerinden, eleştiri kültürünün Türkiye'deki gelişimini, akademik bir zeminde ortaya koyma amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the emergence and the historical course of the art criticism in Turkey, containing its turning points and the main sources, primarily, the progress of the art criticism culture, as main subject. This thesis evaluates the events between the years 1880-1980 in the context of the art criticism culture with a historical perspective and also includes information about the cultural environement, writers, critics, art evenements, art magazines, art associations and the contributions of international institutions like AICA and UNESCO. Furthermore, this thesis analyses the role of the art ciriticism in the aet history and the discussions based on this matter and aims to bring an academic approach to the progress of the art criticism in Turkey based on the relation of the art and criticism.