AB savunma politikaları kapsamında askeri operasyonlar ve Türkiye: Atalanta örneği
Military operations in the context of eu defence policy and turkey: The case of operation Atalanta
- Tez No: 448272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞEVKET OVALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma Avrupa Birliği (AB) tarafından yürütülen Atalanta Harekâtı'nın liberal hükümetlerarası kuram üzerinden incelemesini yapmaktadır. AB tarafından bugüne kadar uluslarüstü düzeyde icra edilmiş en başarılı harekât olarak değerlendirilen Atalanta Harekâtı'nın başarısı değişim sürecindeki dünya düzeninde AB'nin ortak hareket edebilme yeteneğini ve Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası'na (OGSP) verdiği önemi değerlendirmeyi sağlamaktadır. AB'nin ortak güvenlik ve savunma alanında da önemli kararlar alabilmesi ve AB'nin savunma alanında ortak hareket edebilme kapasitesi küresel bir güç olarak nitelenmesini de etkileyecektir. Çalışma bir yönüyle de Türkiye'nin savunma alanında AB'ye sağladığı katkının önemini ele almaktadır. Bu çalışma Birliğin karar mekanizmalarında liberal hükümetlerarası kuramın geçerliliğini Atalanta Harekâtı'nın başarısının teyit ettiği ve Türkiye'nin her ne kadar karar sisteminin dışında da olsa AB'nin küresel aktör rolüne destek olabileceğidir. AB Atalanta Harekâtı'ndaki başarısı sayesinde ortak güvenlik ve savunma politikasını uygulamadaki kararlığı ve küresel bir aktör olduğunu göstermiştir. Çalışmanın vardığı sonuçlar AB'nin Atalanta Harekâtı sonrası gerçekleştirdiği veya gerçekleştireceği askeri operasyonlarının benzer bir yaklaşımla incelenebileceği örneklere de öncülük etme iddiası taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate Operation Atalanta from a Liberal Intergovernmental Approach. The achievements of Operation Atalanta, which has been accepted as the most successful EU Operation on the field, have confirmed EU's capability to speak with one voice in a changing international order. EU's common security and defence issues ability to decide and act in a unique manner would be a determining factor for its global actorness in international framework. This study also evaluates Turkey's contribution to the EU in the area of security. Namely, this study argues that Operation Atalanta confirms the relevance of Liberal Intergovernmental Approach for explaining the EU's current system. This study further argues that despite being out of EU's decision making process, Turkey contributes EU's global actorness. It has shown to be a global actor and intent on common security and defence policies, with succession in Operation Atalanta. In conclusion, this study also aims at providing approaches to investigate further existing or forthcoming military operations supported by EU.