Tedarik zinciri yönetiminde lojistik merkezler ve Romanya'da bir lojistik merkez için yer seçim modeli önerisi
Logistics centers at supply chain management and proposal of a location selection model for logistics centers in Romania
  1. Tez No: 448271
  2. Yazar: TURGAY BATTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ÖZLEN BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Lojistik merkezlerin yer seçimi tedarik zinciri optimizasyonu ile bağlantılı karmaşık stratejik bir karardır ve lojistik merkez yer seçimi işletmelerin tedarik zinciri ağını doğrudan etkilemektedir. iteratürde tedarik zinciri ağ tasarımı problemi denilince karşımıza yerleşim yeri karar problemleri olarak çıkmaktadır. Bu sebeplerle lojistik merkez yer seçimi tedarik zinciri ağ tasarımının önemli bir parçasıdır. Türkiye'de 2023 hedefleri çerçevesinde 2 trilyon Dolarlık Yurtiçi GSMH ulaşmak, ihracatını 500 milyar olarına çıkartmak, toplam ticaret hacminin 1,2 trilyon ABD Doları olması için yapılan stratejik planlarda tedarik zinciri yönetimi çok önemli bir yer tutmuş, Türk ihracatçısının hedef pazarlarda rekabet gücünü artıracak, lojistik etkinliği sağlayacak yurtdışı lojistik merkezler kurulması hedeflenmiştir. Romanya, coğrafi olarak doğal bir lojistik merkez özelliği taşımaktadır. Ayrıca tüketim ve satın alma gücünün en yüksek olan pazarlara yakınlığı itibari ile yakın üretim bölgesi (near- shore) olma özelliği taşımaktadır. Doğu ve Merkez Avrupa (CEE) ülkelerinin giriş kapısı olması, gelişmiş Avrupa pazarlarına yakınlığı, AB üye ülkesi olması, kültürel yakınlık ve en önemlisi, iki ülke arasında 6 milyar ABD Dolarına yaklaşan ticaret hacmi, ekonomik ve siyasi istikrarı olan ülke olması sebebiyle Romanya çalışmamızın konusu olarak seçilmiştir. Çalışmamızda amaç, Romanya'da kurulacak olan lojistik merkezin hizmet vereceği firmaların, toplam taşımacılık maliyetlarini ve süresini minimize ederek etkin bir şekilde hizmet verebilmesini sağlamak maksadıyla en uygun bölgenin tespiti vasıtası ile tedarik zincirini optimize etmektir. Lojistik merkezin yerinin tespiti iki aşamalı olarak bulunmaya çalışılmıştır. Birinci aşamada ağırlık merkezi metodu ( CoGM ) ile Romanya'nın ekonomik kalkınma bölgelerinin dış ticaret hacmi ağırlık değişkeni olarak kullanılarak Romanya Ağırlık Merkezi bulunmuştur. İkinci aşamada da problemin birbiri ile çelişen bir çok kriterleri olduğundan Çok Ölçütlü Değerlendirmeler için Tercihli Sıralama Yöntemi (Preference Ranking Organization Method for Enrichment Evaluations- PROMETHEE ), Etkileşimli Yardımın Geometrik Analizi (Graphical Analysis for Interactive Assistance- GAIA ) ile uzman görüşlerinden faydalanılarak oluşturulan ağırlık değişkeni kullanılarak lojistik merkez kurulabilecek alternatif bölgeler sıralanmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The selection of the location of the logistics center, in connection with complex supply chain optimization is a strategic decision and the logistics center location decision has direct impact on the company supply chain network. In the literature, the problem of supply chain network design indicates itself location decision problems. For these reasons, the selection of logistic center is an important part of supply chain network design. Turkey's 2023 targets to reach 2 trillion U.S. dollars of GDP, exports to 500 billion US dollars, total trade volume of 1.2 trillion US dollars to be held a very important place supply chain management in the Turkey's Strategic Plan and also increasing the competitiveness of Turkish exporters in the target markets and the establishment of International Logistics Centers for providing logistics activity is targeted. Romania has the feature of a logistics center geographically natural. Furthermore, it is close to the markets of consumption and purchasing power of the most high. For this reason, It has the property of being near production area (near - shore). Romania is an entrance gate of Central and Eastern European (CEE) countries and near to the developed European markets, and also an EU member state and being. It has cultural affinity, and most importantly, the trade volume between the two countries was 6 billion in upcoming economic and political stability. Therefore Romania was chosen as the subject of our study. In our study, the firms that provide the service of logistics center in Romania which will be established for the duration by minimizing the total transportation costs and to provide an efficient service in order to enable the determination of the most appropriate area and it is aimed to optimize the supply chain. In our study, it is aimed that to determine the most appropriate area in order to provide an effective service and to optimize the supply chain for minimizing the total transportation costs and time of the company which will serve to the logistics center in Romania. Determine the location of the logistics center was sought in two phases. In the first phase, the foreign trade volume of Romania's economic development regions was used as weight variable and the center of gravity of Romania was found. Since the second phase, the problems of multi- criteria conflict with each other, Preference Ranking Organization Method for Enrichment Evaluations- PROMETHEE, Graphical Analysis for Interactive Assistance- GAIA and with an expert opinions, the weight variable was created. By using this weight variable, alternative regions established a logistics center are sorted and the results were interpreted.