OGSP'nin geleceği: Brexit sonrası AB küresel stratejileri
The future of CSDP: EU global strategies after the brexi̇t
  1. Tez No: 498838
  2. Yazar: TUĞBA ATAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
AB, Ortak Güvenlik ve Savunma Politikasının kurulmasından bu yana askeri operasyonlar yapmak ve uluslararası alanda etkili bir aktör olmak için girişimlerde bulunmaktadır. Son yıllarda yaşanan gelişmeler doğrultusunda OGSP daha da güçlendirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak OGSP'nin tarihi arka planı ve AB üye ülkelerinin OGSP'ye yaklaşımları ele alınmıştır. Bu bağlamda AB üye ülkelerinin OGSP askeri ve sivil operasyonlarına katılım oranları hakkında inceleme yapılmıştır. 2016 yılında Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma kararı alındığı Brexit referandum süreci yaşanmıştır. Brexit referandumundan sonra AB tarafından yayımlanan 2016 Küresel Güvenlik Stratejisi Belgesi açıklanmıştır. Bu zamana kadar kendi savunma ve güvenlik perspektifini yumuşak güç üzerinden kuran AB'nin sert güç politikasına yönelme girişimleri belirtilmiştir. Çalışmada yeni güvenlik sorunları ve küresel siyasi olaylar karşısında AB'nin nasıl bir sert güç politikası belirlediği üzerinde durulmuştur. Bu çalışma niteliksel araştırma yöntemi ile incelenmiş olup liberal hükümetlerarasıcılık teorisi kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The EU has undertaken initiatives for Common Security and Defense Policy (CSDP) to become a successful global actor. OGSP is trying to be strengthened in the direction of developments experienced in recent years. In this study, the historical background of the CSDP and the approach of the EU member countries to the CSDP are firstly discussed. In this context, the participation rates of EU member states in CSDP military and civilian operations are examined. In 2016, the Brexite referendum process, in which the United Kingdom decides to withdraw from the EU has taken place. After the Brexit referendum, the 2016 Global Security Strategy Document issued by the EU was announced. It is stated the attempts to turn to hard power politics of EU which shows its own defense and security perspective through soft power up to this time. It has been emphasized that the EU has set a hard power policy against new security issues and global political events. This study is done by qualitative research method and has been assessed within the scope of liberal intergovernmental theory.