Sağlık harcamaları ve sağlık statüsü açısından sağlığın yakınsaması OECD örneği (2003-2014)
Health expenditures and health status in terms of health case of convergence OECD(2003-2014)
- Tez No: 448274
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde tüm ülkelerde beşeri sermayeye verilen önemin artmasına paralel bir şekilde sağlık harcamalarının artması ve ülkelerin sağlık politikalarının giderek benzeşmesi sağlık statüsü ve sağlık harcamaları açısından yakınsamanın varlığına dikkatleri çekmektedir. Ülkelerin sağlık harcamaları ve sağlık statüsü açısından benzerlik ve farklılıkları teorik olarak incelendikten sonra seçilmiş 28 OECD ülkesinin 2003-2014 yılları arasında sağlık politikalarının yakınsaması panel birim kök testleri kullanılarak araştırılmış ve bu çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Çalışmada öncelikle yatay kesit bağımlılığının varlığı sonucuna ulaşılmış ve bu durumda kullanılması gereken ikinci kuşak panel birim kök testlerinden Pesaran (2007)'ın CADF testi ve Hadri-Kurozumi (2012) testlerinden faydalanılmıştır. Çalışma sağlık harcamaları bakımından yakınsamanıngvarlığına ulaşılamaması, geridekkalan OECD ülkelerininklider ülkeleri yakalayacakkdüzeyde sağlık harcamalarına ulaşamadıklarınıkgöstermektedir. Sağlık statüsü açısından doğumda beklenen yaşam süresi göstergesi dışında diğer hiçbir göstergede yakınsama bulgusuna ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays draw a parallel way gradually increase the affinity of the country's health policy and health status, health expenditure, and the attention to the existence of convergence in terms of health spending to increase in importance of human capital in all countries. After the country's health spending and similarities in terms of health status and differences are examined theoretically selected 28 OECD countries have been investigated by the convergence of panel unit root tests of health policy in the years 2003 to 2014 and has been the subject of this study. Working primarily been concluded the presence of the horizontal section dependence and second-generation panel unit root tests of pessaries that should be used in this case (2007) 's CADF test and Hadri-Kurozu Connection (2012) utilized the test. Inability to reach the existence of convergence in terms of health spending study shows the remaining OECD countries failed to reach the level of the leading countries in health spending will catch up. In terms of health status, life expectancy at birth indicator has not been achieved in any other indication other than convergence findings.