Sağlığın McDonaldlaştırılması: Türkiye'de sağlık alanında yapılan düzenlemeler bağlamında bir inceleme
McDonaldization of health: An analysis on regulations within the context of healthcare field in Türkiye
  1. Tez No: 397637
  2. Yazar: İSMAİL ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREM SARIKOCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Health Care Management, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez, Türkiye'de kamusal ve özel sağlık sektöründe yaşanan değişimler üzerinde durur. Birinci bölüm tezin kuram ve metodolojisini içerir. Kuram kısmında McDonaldlaştırma ve boyutları, kuramın düşünsel kökleri, McDonaldlaştırmanın olumsuzlukları ve sağlık açısından bu kuramın ne şekilde gözlemlenebileceği yer alır. Metodoloji kısmında da yöntem olarak belirlenen tarihsel karşılaştırmalı araştırma tekniği ele alınır. İkinci bölümde dünyada ve Türkiye'de sağlık sosyolojisinin tarihsel gelişimi ve sosyoloji literatüründe sağlığı ele alan kuramsal yaklaşımlar sıralanır. Ayrıca sağlık, sağlık statüsü, sağlık hizmetleri ve finansmanı gibi başlıklar altında tezin kavramsal çerçevesi açıklanır. Üçüncü bölüm ise Türkiye'de sağlık hizmetlerinin tarihsel dönemlere ayrılarak incelenmesini içerir. Özellikle 2003 yılından günümüze kadar devam eden AKP iktidarının uygulamalarından biri olarak Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında gerçekleştirilen düzenlemeler, incelemelerin odağını oluşturur. Sonuç olarak ileri sürüldüğü gibi Türkiye'de sağlık sektörünün McDonaldlaştırmanın boyutları çerçevesinde dönüştüğü görülür.
Özet (Çeviri)
This thesis focus on the experienced changes in public and private healthcare system in Turkey. Chapter One includes the theory and methodology of the thesis. In the theory part, McDonaldization and its dimensions, philosophical origins of the theory, irrationalities of McDonaldization and in what ways this theory can be observed in terms of health contains. In the methodology part, also, historical-comparative research determined as a method is mentioned. In Chapter Two, the historical development of the medical sociology in Turkey and World, and theorical approaches related to the health concept in the sociology literature is ranked. Also the conceptual framework of the thesis is mentioned under the titles of health, health status, healthcare services and health financing. In Chapter Three, also, includes the separation and examination of the historical period of healthcare services. Especially, regulations made within Health Transformation Program as one of the applications of AKP goverment that has been in power since 2003 is the center of analysis. Consequently, as put forward it is seen that the healthcare sector in Turkey has been transformed within framework of the dimension of McDonaldization.