Ketorolak'ın nefrotoksisitesinin ve hematolojik parametrelere etkisinin araştırılması
Study the effects of ketorolac on renal and hematological parameters
- Tez No: 44828
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
97 O ZET Bu çalışmada 25 mg/kg/gün i.p. ketorolakla 10 gün tedavi edilen sıçanların fiziksel, biyokimyasal ve hematolojik parametreleri incelenmiş, idrar hacmi, kan üre azotu (BUN), serum ürik asit ve potasyum değerleri, sodyum atılımı, kanama ve pıhtılaşma zamanı değerlerinde artma, vücut ağırlığı, serum total protein, hematokrit ve hemoglobin değerlerinde ise azalma olduğu görülmüştür. Sıçanların histopatolojik olarak incelenen böb rek, karaciğer, mide ve barsaklarında da bazı değişiklikler saptanmıştır. 10 günlük tedaviden sonra ilaç verilmeden 10 gün bekletilen sıçanlarda ise bahsedilen parametrelerin normale döndüğü görülmüştür. 0.7 mg/kg/gün ketorolakla tedavi edilen sıçanların ise sadece pıhtılaşma zamanı ve serum ürik asit değerinde artma, hematokrit ve hemoglobin değerinde azalma görülmüş ama bu değişimlerin de 10 günlük tedaviden sona ortaya çıktığı saptanmıştır. Sonuç olarak; İlacın normal doz ve kısa süreli kullanımında önemli bir kompli- kasyon görülmemiştir. Bu çalışmanın sonuçları ketorolakın klinik kullanı mı açısından klinik eczacılara ve doktorlara yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
98 SUMMARY STUDY THE EFFECTS OF KETOROLAC ON RENAL AND HEMATOLOGICAL PARAMETERS In this study, rats were injected with 25 mg/kg/day (i.p.)» ketorolac for 10 days. The physical, biochemical and hematological parameters were measured. The following parameters showed significant changes after treatment with ketorolac: Increase in urine volume, BUN, serum uric acid, serum potassium, sodium output, bleeding and coagulation times. Decrease in body weight, serum total protein, hematocrit and hemoglobin values. Histopatological changes in kidney, liver and gastrointestinal tract were observed also. 10 days after discontinuing the drug the above mentioned parameters returned to the normal values. In the cases of rats treated with 0.7 mg/kg/day ketorolac, only an increase in serum urik acid and coagulation time, a decrease in hematocrit and hemoglobin values were observed after 10 days of treatment. As a conclusion, our results showed that ketorolac when used at low doses for short terms, does not cause severe complications. Also this study will help the clinical pharmacists and the physicians for better clinical use of this drug.