Preoperatif i.m. ketrodal ve diklofenak kullanımının Suxamethonium'a bağlı fasikülasyonlara ve postoperatif myaljiye olan etkilerinin karşılıklı değerlendirilmesi
Effect of preoperetive i.m. administration of ketorolac trometamine and diclofenac sodium on induced fasciculation and myalgia
  1. Tez No: 44225
  2. Yazar: GÖKHAN KIRTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
VI-OZET Suxamethonium uygulamasına bağlı olarak görülen kas ağrıları ve elektrolit değişiklikleri üzerine non-steroid anti-enflamatuar iki ilaç olan ketorolac trometamin ve diclofenac sodiumun etkinliği araştırıldı. Elektif operasyon geçirecek ASA l-ll 30 olgu rastgele üç eşit guruba ayrıldı. Grup l'deki olgulara (n = 10) operasyondan 30 dk önce 2ml % 0.9 NaCI, Grup II deki olgulara (n = 10) 60 dakika önce 30 mg Ketorolac trometamin, Grup III deki olgulara (n = 10) ise 30 dakika önce 75 mg Diclofenac Sodium i.m. yolla verildi. Bütün olgularda, 5 mg/kg thiopental ile anestezi indüksiyonundan sonra, 1.5 mg/kg suxamethonium ile kas gevşemesi sağlandı. Endotrakeal entübasyondan sonra anestezinin sürdürülmesi %1 İsoflurane + % 70 N20 + % 30 02 ile sağlandı. Spontan solunumun dönmesinden sonra, operasyon süresince kas gevşemesi 0.1 mg/kg vecuronium ile sağlandı. İndüksiyondan önce ve indüksiyondan sonraki 1.,3., 5. ve 10. dakikalarda kan elektrolit düzeylerindeki değişiklikleri belirlemek için kan örnekleri alındı. CPK tayini için operasyondan önce ve operasyondan sonraki 24. ve 48. saatlerde kan örnekleri alındı. Suxamethonium'a bağlı fasikülasyonların şiddeti indüksiyondan hemen sonra, kas ağrılarının şiddeti ise operasyondan sonraki 24. ve 48 saatte nümerik olarak skorlandı. Her üç grupta görülen fasikülasyonların şiddeti ile 24 ve 48. saatteki kas ağrılarının şiddeti arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar yoktu(p>0.05). Sadece 48 saatte, Ketorolac Trometamin verilen gruptaki kas ağrılarının şiddeti diclofenac sodium verilen gruba oranla daha azdı(p0.05). Na ve Ca değerlerinde belirgin değişiklikler tesbit edilememiştir. Post-operatif 24 ve 48 saatte alınan kan örneklerinde CPK değerleri her üç grupta da kontrol değerlerine oranla yüksek çıkmıştır. Bu yükselme diclofenac sodium verilen grupta daha fazla olmuştur. Plasebo ve diclofenac verilen olgularda fasikülasyon şiddeti ve kas ağrısının şiddeti ile CPK değerleri arasında bir korelasyon tesbit edilememiştir. Ketorolac verilen olgularda ise fasikülasyon şiddeti ile 24. saatteki CPK değeri arasında bir korelasyon tesbit edilmesi, bu gruptaki olgularda fasikülasyon şiddetinin CPK değerini etkilediğini düşündürmektedir. Birinci grupta görülen fasikülasyon şiddeti ile post-operatif kas ağrıları arasında bir korelasyon saptanmasına karşın diğer guruplarda böyle bir ilişki saptanamamıştır. Sonuç olarak non-steroid iki ilaç olan diclofenac sodium ve ketorolac trometamin suxamethoniuma bağlı myaljileri azaltmada yetersiz kaldı. Ancak fasikülasyon şiddeti ile post-operatif dönemdeki kas ağrısı arasında kontrol gurubunda görülen korelasyonunun diğer guruplarda görülmemesi, şiddetli fasikülasyon olmasına rağmen, verilen ilaçların ağrının ortaya çıkışını engellediğini düşündürmektedir.Aynca, plazma potasyumunun ikinci ve üçüncü guruplarda kontrol gurubu kadar yükselmemesi ketorolac trometamin ve diclofenac sodiumun bu artışı engelleyebildiğim düşündürmektedir. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effect of Preoperative i.m. Administration of Ketorolac Trometamine and Diclofenac Sodium on Suxamethonium Induced Fasciculation and Myalgia. Effects of non-steroid anti-inflamatory drugs, ketorolac trometamine and Diclofenac Sodium, on electrolytes changes and myalgia seen following the administration of suxamethonium were studied. 30 cases, ASA Ml, underwent elective surgery were randomly allocated into three groups. 2ml 0.9 % Saline to group I (N:10) cases, 30minutes before the operation, 30mg ketorolac trometamine to group II (N:10), 60 minutes before the operation and 75 mg Diclofenac sodium to group III (N:10) cases, 30 minutes before the operation were given via i.m. route. After the induction with 1.5 mg/kg suxamethonium. Following endotracheal intubation, maintenance of anaesthesia was provided by isoflurane 1 % +70 % + 30 %. After the reversal of spontaneus respiration muscle relaxation was provided with vecuronium 0.1 mg/kg during operation. The severity of fasciculation related suxamethonium after induction, the severity of myalgia following operation at 24. and 48. hours were scored as numeric. There was no statistically reliable differences between the severity of fasciculations and myalgia at 24. and 48. hours in three groups. Only in ketorolac group severity of myalgia was less than in diclofenac sodium group at 48.