Postoperatif ağrı tedavisinde intravenöz hasta kontrollü aneljezi (İV-PCA) yöntemi ile uygulanan Morfin ve Fentanyl'in karşılaştırılması
Post-operative pain management: A Comparison of Morphine with Fentanyl via intra-venous patient controlled analgesia
  1. Tez No: 48052
  2. Yazar: S. NİZAMETTİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZETTEZİN ADI: Postoperatif ağrı tedavisinde intra venöz- hasta kontrollü analjezi (İV-PCA) yöntemi ile uygulanan morfin ve fentanyl'in etkilerinin karşılaştırılması. TEZİN TÜRÜ VE YAZARI: Uzmanlık tezi, ÇA?LAR, S. Nizamettin, Dr. TEZ YÖNETİCİSİ: AYDINLI, Işık, Doç.Dr. TEZİN HAZIRLANDI?I YER: İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji Anabilim Dalı, Ağrı Bilim Dalı (İstanbul). ÖZET: Guatr operasyonu geçiren yaşlan 20-65 arasında olan 42 hastaya posoperatif ağrı tedavisi amacı ile operasyonun sonunda, yükleme dozu olarak 60mg ketorolak, intra-muskuler yolla verildi. Derlenme dönemi (73±10 dakika) bitiminde, rastgele seçilen 22 kişilik bir gruba morfin (M grubu), 20 kişilik başka bir gruba fentanyl (F grubu) İV-PCA yöntemi ile uygulandı. Dek analjezik güçte olduğu kabul edilen, morfin için lmg/ml, fentanyl için lOug/ml olacak şekilde %0.9 NaCl solüsyonu ile ilaç rezevuarlan hazırlandı. PCA doz şemalarından“yalnız bolus ”mod seçildi. Her iki grup için; bolus: İmi, kilit süresi: 5dk olacak şekilde PCA pompası ayarlandı. 24 saatlik uygulama süresince, belirli aralıklar ile hastanın ağrısı, Vizüel analok sıkala (VAS) ile saptandı. Solunum (solunum sayısı, Sp02), dolaşım (kalp hızı, arter basınçları) parametreleri ölçüldü. İstenmeyen etkiler (sedasyon, bulantı, kusma, kaşıntı) kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ARTICLE TITLE: Post-operative pain management: A comparison of morphine with fentanyl via intra-venous patient controlled analgesia. ARTICLE SOURS: Uzmanlık Tezi (Istanbul/Turkey), 1995 AUTHORS: Çağlar SN. AUTHOR'S ADDRES: Department of Anesthesiology, Istanbul Universty of Cerrahpaşa Medical Fakulty. ABSTRACT: Initial loading dose of 60mg intra-muscular ketorolak was given for post-operative pain relieve to 42 patients who were between the age of 20-65 and had thyroidectomy operation. At the end of recovery period (73±16min.) 22 patients were randomly selected and given IV morphine (group-M), and remaining 20 patients were given IV fentanyl (group-F) as patient control analgesia. Both drug reservours prepared by mixing lmg morphine per one ml of 0.9% NaCl and lOug fentanyl per one ml of 0.9% NaCl (which are accepted as equal doses). 'Bolus dose on demand* was selected from the PCA dose table as mode. For both groups PCA was adjusted to; bolus: lml and lockout time:5min. Patients were evaluated for 24 hours following initiation of PCA. visual analouge scales (VAS) was used to assess the patients' pain level and satisfaction of the patients' with the treatment was asked. Respiratory rate, Sp02, heart rate, arterial blood pressure were monitored. Unpleasant side effects (sedation, nausea, vomiting, pruritus) were also recorded.