Annelerin bağlanma düzeylerinin 6-16 yaş aralığındaki obez olan ve olmayan çocukların beslenme alışkanlıkları
Impact of the attachment levels of mothers on the nutrition habits of their obese and nonobese children between 6-16 years of age
- Tez No: 448286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6-16 yaş aralığındaki obez olan çocuklar ile obez olmayan çocukların beslenme alışkanlıkları üzerinde annelerinin bağlanma düzeylerinin etkisini ortaya koymaktır. Ek olarak, araştırmada annelerin yaşı, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, beden kitle endeksi, beslenmeye ne derece dikkat edildiği gibi değişkenlerin bağlanma stilleri üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul ili Beşiktaş ilçesinde yaşayan ve 6-16 yaş arasında çocuğu olan 200 anne alınmıştır. Annelerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda hem çocuğu obez olan ve hem de çocuğu obez olmayan annelerin güvenli bağlanmaya sahip olduğu görülmüştür. Çocuğu obez olmayan annelerin çocuğu obez olan annelere oranla güvenli bağlanma düzeylerinin daha yüksek olduğu; çocuğu obez olan annelerin çocuğu obez olmayan annelere oranla korkulu ve saplantılı bağlanma düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Araştırmada ayrıca çocuğu obez olan annelerin beden kitle endeksi düzeyi arttıkça korkulu bağlanma düzeylerinin artmakta olduğu ve çocuğu obez olan annelerin çocuklarının beden kitle endeksi düzeyi arttıkça annelerin güvenli bağlanma düzeylerinin düşmekte olduğu belirlenmiştir. Nitekim annelerin bağlanma düzeyleri ile çocukların cinsiyeti, yaşı, kilolarından ne derece memnun oldukları, öğün sayısı ve beslenme süresi değişkenleri arasında ise istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu bulgular yapılan benzer çalışmaların ışığında tartışılmış ve bu bulguların ışığında, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik olarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of attachment styles of mothers on the 6 to 16 age range obese and non-obese children's eating habits. Besides, the effects of some variables like that mothers' ages, education levels, income levels, body mass index, to what extent attention to nutrition on the attachment styles, is also examined. The study is conducted by attending 200 mothers living in Beşiktaş providence of Istanbul city, who have children within 6 to 16 age range. According to identify socio-demographic characteristics of the participants, Personal Information Form, which is drafted by researcher, is used. After the analyse, it is found out that both mother owning obese or non-obese children have secure attachment style. Mothers owning non-obese child, have higher secure attachment level than the mothers owning obese child. Mothers owning obese child have relatively higher level of fearful and preoccupied attachment than mothers having non–obese child. It is also found that, mothers having obese child have increasing fearful attachment level as the obese children's mass body index increase, as the level of secure attachment decrease. Also, it is found out that there are significant findings between the levels of mothers attachment and children's gender, age, satisfaction level of their weights, number of meal, duration of eating in terms of socio-demographic characteristics of the participants. In the discussion part of research, the result have been discussed being with the research findings and there have been proposed some suggestions to families and psychological counselors working on this field.