Otel işletmelerinde yöneticilerin çevre yönetiminden algıladıkları faydanın çevreye duyarlı uygulamalara yönelmelerinin değerlendirilmesi
An evaluation of perceived benefit from environmental management by the managers in their tendency towards environmentally-conscious practices
  1. Tez No: 448297
  2. Yazar: ALİ CAN MOLLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİK OKAN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Doğa bütün varlıkların ortak yaşam kaynağıdır. Sanayi devriminden sonra yapılan birçok faaliyet çevreye zarar verir nitelik taşımaktadır. İçinde bulunulan zaman diliminde çevrenin yaşam için öneminin farkına varılmaya ve çevreci uygulamalara yönelmeye başlanmıştır. Ulusal ve uluslararası alanlarda çevrenin korunmasına ilişkin önlemler alınması gerektiği konusunda ortak fikir oluşmuştur. Turizm faaliyetleri özellikle gelişmekte olan ülkelerin önemli bir gelir kaynağıdır. Çevre ile turizm arasında karşılıklı bir etkileşim mevcuttur. Çevre turizm için doğal bir kaynak rolü üstlenmişken, turizm ise çevreye olumlu ya da olumsuz etkilerde bulunmaktadır. Bu bağlamda bu araştırma, otel işletmelerinde yöneticilerin çevre yönetimine yönelik algılarının çevreye duyarlı uygulamalar yapmak için etkili olup olmadığını belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde turizm ve çevre kavramlarına değinilmiştir. İkinci bölümünde konaklama işletmelerinin çevre ile olan ilişkisi ve çevreye yönelik uygulamalar üzerinde durulmuştur. Araştırmanın üçüncü ve son bölümünde ise İstanbul ilinde faaliyet gösteren çevreye duyarlı konaklama tesisi belgeli 29 otel arasından belirlenen 13 otel yönetimiyle yapılan görüşmelerin sonuçları vurgulanmıştır. Bu otel işletmeleri yöneticilerin çevre yönetiminden algıladıkları faydanın çevreye duyarlı uygulamalara yönelmeleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nature is the common source of life for all living creatures. Many activities undertaken after Industrial Revolution have been harmful for environment. In the current period of time, people have begun to realize how important the environment is for life and tended towards the ecological practices. A consensus has been achieved on taking actions to protect environment at national and international levels. Hospitality activities are a source of income specifically for the developing countries. There is an interaction between environment and hospitality industry. Hospitality has effects on environment, either positive or negative, while the environment is a natural source for hospitality industry. In this context, this study is designed to determine whether or not the perceived environmental management by hotel managers is influential on deciding to be engaged in environmentally-conscious practices. The Chapter 1 of the study addresses the concepts of hospitality and environment. The Chapter 2 emphasizes the relationship of hospitality properties with environment and the environmental practices. The chapter 3 of the study, which is also the last chapter, presents the results of the interviews with the management of 13 hotels selected among 29 hotels located in Istanbul and certified as environment-friendly properties. The perceived benefit from environmental management by the managers of such hotels in terms of their tendency towards the environmentally-conscious practices was evaluated.