İhracatta akreditif uygulamaları: Bir katılım bankası örneği
Letter of credit application in exporting: The sample of a participation bank
- Tez No: 448324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SELÇUK DİZKIRICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dış ticaretin hızla gelişmesinden dolayı günümüzde özellikle gelişmekte olan ülkeler üretimlerini ve pazar paylarını arttırmayı hedeflemektedirler. Bu yüzden ithalatçıların ve ihracatçıların karşılaştıkları riskler devamlı form değiştirerek büyümektedir. Bu nedenle dış ticaretle iştigal eden kişi ve kurumların yerel, ulusal ve uluslararası mevzuat ve uygulamaları ilgili ülkelere göre çok iyi takip etmeleri gerekmektedir.Bu çalışmanın araştırma problemi uluslararası ticarette bir ödeme aracı olarak kullanılan akreditif uygulamalarının değerlendirilmesidir. Dört ana başlıktan ibaret çalışmanın birinci bölümünde dış ticaret kavramı ve gelişimi; ikinci bölümde dış ticarette kullanılan taşıma, teslim ve ödeme şekilleri; üçüncü bölümde akreditifli ödemeler, çeşitleri ve uygulamada karşılaşılan sorunlar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde bir katılım bankası“örnek olay”olarak incelenmiş, elde edilen ihracat verileri değerlendirilmiş ve istatistik sonuçlar (ANOVA, t testi ve Ki Kare) irdelenerek aralarındaki bağlantılar gösterilmiştir. Analiz neticelerine göre ülke-teyit, ülke-vade türü, vade türü-miktar, miktar-teyit, miktar-teslim şekli ilişkileri arasında anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the rapidly development of foreign trade today, especially the developing countries aim to increase their production and market shares therefore risk exposure of importers and exporters are continuously rising. Hence they have to be more conscious of the risks such as local, national and international legislation and applications according to the related countries.The research problem of this study is explained to evaluate the letter of credit applications that is used as a means of payment in international trade. The study is consisted of four chapters; in the first chapter“The concept and development of foreign trade”is mentioned. In the second chapter;“Types of transport, delivery and payment terms in international trade”are examined.“Letter of credit, its types and application problems”are dealt in the third chapter. In the fourth chapter of the study;“A participation bank case”is examined, obtained data is evaluated besides exporting results and statistics (ANOVA, t test and Chi Square) are analyzed furthermore the relations between them are indicated. According to the analysis; significant results are found between country-confirmation, country-term, term-amount, amount-confirmation, amount-delivery.