Pozitif fonksiyonel tutumlar ölçeğinin psikometrik özelliklerinin incelenmesi
An examination of psychometric properties of positive functional attitudes scale
  1. Tez No: 448385
  2. Yazar: SAİDE UMUT ZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE REZAN ÇEÇEN EROĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı DeJong ve Overholser (2007) tarafından geliştirilmiş olan Pozitif Fonksiyonel Tutumlar Ölçeği'nin (Coping Attitudes Scale: Measure of Positive Attitudes in Depression) Türkçe formunun klinik olmayan genç yetişkin popülasyon için uygulanabilirliğini araştırmak ve psikometrik (geçerlik ve güvenirlik) özelliklerini saptamaktır. Bu çalışma, 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı güz döneminde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde farklı bölümlerde öğrenim görmekte olan 419 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın amaçları doğrultusunda, ölçeğin geçerliğini incelemek için üç farklı yöntem izlenmiştir. İlk olarak ölçeğin maddelerinin ayırt ediciliği madde analizi ile değerlendirilmiştir. Bu analizden elde edilen bulgulara göre, Pozitif Fonksiyonel Tutumlar Ölçeği'nde yer alan 23 maddenin benzer durumları örneklediği sonucuna varılmıştır. Geçerlik çalışmaları kapsamında ikinci olarak yapı geçerliği çalışmaları yapılmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi, DeJong ve Overholser'ın (2007) çalışması ile tutarlı bir şekilde beş faktörlü yapının doğrulandığını göstermiştir. Standardize edilmiş faktör yükleri beklendiği şekilde hayata bakış açısı, kişisel başarı, olumlu gelecek, özsaygı ve problemlerle baş etmedir. Elde edilen verilerin geçerliğini sınamak amacıyla son olarak ölçüt bağıntılı geçerlik yöntemi kullanılmıştır. Pozitif Fonksiyonel Tutumlar Ölçeği ile Beck Depresyon Ölçeği, Otomatik Düşünceler Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği ile farklı ölçekler; Pozitiflik Ölçeği ve Geliştirilmiş Otomatik Düşünceler Ölçeği ile arasında ise benzer ölçekler için geçerlilik çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the applicability of Coping Attitudes Scale: Measure of Positive Attitudes in Depression (CAS) among Turkish young adult community sample and determine the psychometric properties (validity and reliability) of this scale. This study was conducted with 419 students attending different departments in Mugla Sitki Kocman University, Faculty of Education in the spring semester of academic year of 2015-2016. Within the aim of the study, three different methods were set down in order to investigate the validity of the scale. First of all, in order to get evidence about the construct validity of the scale, item analysis was conducted. The results of item analysis showed that all 23 items of CAS Turkish version examines similar situations. In order to get evidence about the construct validity, confirmatory factor analysis was conducted. The goodness of fit indices obtained from factor analysis showed that original form's five-factor structure had been confirmed. Standardized factor loadings on the predicted five factors were life perspective, personal accomplishment, positive future, self-worth, coping with problems. Another way to test validity of the scale were convergent and divergent validity method. Different scale validity study was carried out between Positive Functional Attitudes Scale and Beck Depression Scale, Beck Hopelessness Scale, Automatic Thoughts Scale while similar scale validity study was conducted with Positivity Scale and Developed Automatic Thoughts Scale.