Karar verme süreci açısından okul yöneticilerinin duygusal işyüklerini yönetme durumlarının incelenmesi
Examination the case of school administrators' emotional workload i̇n terms of decision making process
  1. Tez No: 448399
  2. Yazar: EDA AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin duygusal iş yüklerini yönetme durumlarını, karar verme süreci açısından incelemektir. Araştırmada nitel ve nicel veri analizi bir arada kullanılan karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda Aksaray İlinde görev yapmakta olan 129 okul yöneticisine araştırmacı tarafından geliştirilen Duygu Tarama Kontrol Listesi uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise Aksaray ilinde görev yapmakta olan 30 okul yöneticisi ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Elde edilen veriler betimleyici istatistikler ve içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırmada, okul yöneticilerinin duygusal işyüklerinin onların iş hayatlarını olumsuz şekilde etkileyebilecek durumda olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Nicel veri analizinde okul yöneticilerinin en yoğun yaşadıkları duyguların sırasıyla sevgi, ilgi, sabır, güven ve merhamet olduğu bulunmuştur. Okul yöneticileri ile yapılan görüşmeler sonucunda ise en yoğun yaşanılan duyguların mutluluk, üzüntü, endişelenme, çaresizlik ve sevinç olduğu ortaya çıkmıştır. Okul yöneticilerinin duygusal işyüklerinin aldıkları kararları etkilediği; duygusal işyüklerinin kararlarını etkilememesi için okul yöneticilerinin en sık başvurdukları yöntemlerin ise erteleme, kısa süreli ortamdan uzaklaşma, mantıklı düşünmeye çalışma, başkaları ile durumu paylaşma olduğu belirlenmiştir. Okul yöneticileri duygusal işyükünün belirli bir zamana kişiye veya olaya atfedilemeyeceğini göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the case of school administrators' emotional workload in terms of decision making process. We used mixed method in which qualitative and quantitative data are used together. The Control List of Emotions that is developed by the researcher is implemented on 129 school administrators working in Aksaray province for gathering quantitative data. Semi structured interview is carried out with 30 school administrators for getting qualitative data. Data are analysed through descriptive statistics and content analysis techniques. Based on the findings we conclude that school administrators' emotional workload is not the level at which they affect negatively on their working life. The findings indicate that the most experienced emotions are sympathy, attention, patience, trust and compassion. The based on the interviews with school administrators the findings display that happiness, joy, anxiety, sadness and despair are experienced frequently. At the end of the study we conclude that school administrators' emotional workload has a potential to affect their decision making process and to avoid harmfulness of emotional workload school administrators apply various strategic behaviours such as deferring decision, fleeting from environment, reasoning, sharing the situation with others. We do determine that there is no specific time, person or event leading emotions which can contribute their emotional workload.