Türk sesi gazetesi (1954-1956)
  1. Tez No: 448509
  2. Yazar: ŞERİF SEVİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tezimize konu olan Türk Sesi Gazetesi Demokrat Parti iktidarı dönemine denk gelen 1954-1956 yılları arasında Dr. Mükerrem Sarol tarafından çıkarılmıştır. Türk Sesi Gazetesi tarihimizde basın-iktidar ilişkilerinin izlenmesi bakımından önemli bir örnek olma özelliği taşımaktadır. Dr. Mükerrem Sarol, Demokrat Parti lideri ve başvekil Adnan Menderes'in yakın dostu ve çalışma arkadaşıdır. Sarol, Adnan Menderes ile Demokrat Parti'nin kuruluş aşamasında tanışmış ve siyasete girmiştir. Sarol, parti içerisinde çeşitli görevlerde bulunmuş ve 1954 yılında Demokrat Parti'den İstanbul milletvekili seçilmiştir. 1954 genel seçimlerinden kısa bir süre önce de Türk Sesi Gazetesi'ni çıkarmaya başlamıştır. Gazete, Zafer Gazetesi ile birlikte Demokrat Parti'nin sözcülüğünü üstlenmiştir. Gazetenin yayın hayatına başlamasından kısa bir süre sonra Dr. Mükerrem Sarol Basından Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirilmiş ve muhalefetin eleştirileri üzerine gazeteyi bir yakını olan Atıf Sakar'a devretmiştir. Tezimizin giriş kısmında Demokrat Parti'nin iktidarda olduğu 1950-1960 yıllarında Türkiye'de basın yayın hayatı hakkında bilgi verilmiştir. Bu dönemde çıkarılan basın kanunları ve yayınlanan gazeteyeler hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca Dr. Mükerrem Sarol'un siyasi kişiliği tanıtılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde Türk Sesi Gazetesi hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Gazetenin şekli, yayın politikası, yazarları vs. konulara değinilmiştir. İkinci bölümde, gazetenin yayın hayatı boyunca işlediği siyasi konular tasnif edilerek kronolojik sıraya göre işlenmiştir. Üçüncü bölümde, gazetede yer alan ekonomik ve sosyal hayata dair konular ele alınmıştır. Ayrıca gazetede yer alan edebiyat, tarih ve spor konuları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The newspaper called Türk Sesi Gazetesi was published by Dr.Mükerrem Sarol in Demokrat Parti ruling time between 1954-1956. One of the important features is that the of the relationship between government and press can be seen. Dr. Mükerrem Sarol was the leader of Demokrat Parti, besides close friend and colleague of the former minister Adnan Menderes. Sarol met Adnan Menderes while Demokrat Parti was being set up. Sarol had different possesions in Party and he became deputy of Istanbul in 1954. He started publishing Türk Sesi Gazetesi shortly before 1954 elections. Türk Sesi Gazetesi and Zafer Gazetesi were the spokesmen of Demokrat Parti. He became the minister of state who was responsible for media and press, after the newspaper had been published. However due to facing of criticism of dissidents, he passed on his duty to Atıf Sakar. It gives some info regarding press life in 1950-1960 in Turkey. Also among those years it mentions the publishing rules and the newspaper that were published. Further the political life of Dr.Muharrem Sarol is introduced. There are general informations regarding Türk Sesi Gazetesi in the first part of the thesis. It mentions about the shape of the newspaper, editorial policy, writers etc. In the second part, there is a classification of the political subjects in chronogical order. In the third part, it studies economical and social life subjects. Also some information is given about the news in the newspaper containing literature, history and sport.