Malazgirt yerel basın örneğinde Köyün Sesi Gazetesine yansıyan kültürel, siyasal ve sosyal gelişmeler
Cultural, political and social developments reflected in the Köyün Sesi Newspaper in the example of Malazgirt local press
  1. Tez No: 792434
  2. Yazar: HAKAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBİN FIRAT ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma 1964 yılında Malazgirt'te yayımlanmaya başlayan Köyün Sesi gazetesini ele almaktadır. Malazgirt yerel basınının bir örneği olarak gazetenin yayımlandığı dönemin siyasal ve sosyal konularını nasıl ele aldığı incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, Köyün Sesi gazetesi özelinde dönemin kültürel, siyasal ve sosyal konularının Malazgirt yerel basınına yansımalarını ele almaktır. Ayrıca yerel basın, yayımlandığı bölgenin hafızasını da oluşturduğundan, basında yer alan veriler bu anlamda önemlidir. Malazgirt'te ilk yerel basın çalışmaları 1964 yılında yayımlanan Köyün Sesi gazetesi ile başlamaktadır. Bu çalışmada Köyün Sesi gazetesinin tüm sayıları incelenmiş ve haberler kültürel, siyasal ve sosyal olarak tasnif edilmiştir. Gazetede yer alan siyasi haberlerin dönemin siyasal atmosferini ne ölçüde yansıttığı tartışılmış ve ulusal gündemde yer alan konuların yerele olan yansımaları ele alınmıştır. Söz konusu ele alınan gazetenin sadece yer verdiği haberler dolayısıyla değil, gazetede yer alan gündelik hayata ilişkin haberler dolayısıyla yerel tarih açısından önemli veriler barındırdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the newspaper Köyün Sesi, which started to be published in Malazgirt in 1964. As an example of the Malazgirt local press, how the newspaper dealt with the political and social issues of the period in which it was published was examined. The aim of this study is to deal with the reflections of the cultural, political, and social issues of the period in the local press of Malazgirt, in particular with the Köyün Sesi newspaper. In addition, since the local press also creates the memory of the region where it is published, the data in the press is important in this sense. The first local press activities in Manzikert started with the newspaper Köyün Sesi which was published in 1964. In this study, all the issues of the Köyün Sesi magazine were examined and the news was classified as cultural, political, and social. The extent to which the political news in the newspaper reflected the political atmosphere of the period was discussed and the local reflections on the issues on the national agenda were discussed. It is thought that the newspaper in question contains important data in terms of local history, not only because of the news it covers, but also because of the news about daily life in the newspaper.