Türkçe öğretmeni adaylarının dinleme becerisine yönelik görüşlerinin incelenmesi
The investigation of Turkish teacher candidates' views on their listening skill
  1. Tez No: 448550
  2. Yazar: KÜRŞAD OĞUZHAN CEYRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DURSUN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın konusu üniversitelerin Türkçe Öğretmenliği-Eğitimi bölümünde okuyan öğrencilerin kendi dinleme becerilerine yönelik görüşleridir.Üniversitelerde Türkçe lisans eğitimi almakta olan öğrencilerin dinleme beceri ve algılarını belirlemek üzere yapılan bu nicel çalışmada beş maddeli Likert tipi ölçek kullanılmıştır. Bireylerin dinleme becerisi aracılığıyla kendi algılarına farkındalık kazanması amaçlanarak hazırnanan bu ölçek, iletişimin temel yapı taşlarına da değinerek öğrencilerin ne kadar olgun ve sağlıklı bir anlama edindiklerini onlara hissettirmeyi amaçlamıştır. Anketlerin analizi yapılırken öğrencilerin cinsiyet, sınıf ve anne baba eğitim durumlarıda dikkate alınmıştır. Öğrenciler sorulan sorulara“hiçbir zaman, arasıra, bazen, sık sık, her zaman”olarak hazırlanan beş cevaptan birini işaretleyerek yanıt vermiştir. Elde edilen ölçek sonuçları öncelikle microsoft excel programında maddelenip ayrıştırılmış, daha sonrada SPSS programına alınarak çözümlenip, çalışmayla ilgili sayısal bulgulara ulaşılmış ve bu bulgular yorumlanmıştır. Anketin sonuçları 5 farklı üniversitedeki 532 öğrenciye uygulanarak elde edilmiş ve uygulaması 2015-2016 yıllarında üniversitelerin Türkçe Öğretmenliği bölümlerinde yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin dinleme becerisi düzeyi yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of this study is the views of Turkish teaching students studying at universities on their own listening skills.In this quantitave study to determine the listening skills and perceptions of Turkish teaching students studying at universities five point likert scale is used. This scale which is prepared to awaken a certain awareness on their own perception through individual listening skills, by referring to the fundamental building blocks of communication is aimed to make students feel how mature and healthy comprehension they acquired. Analyzing the questionnaires, students' genders, class, parental education are also taken into consideration. Students replied the questions marking one of the options“never, sometimes, occasionaly, frequently, always”. Obtained scale results are firstly listed and separated in microsoft excell and they are taken into SPSS program and analyzed. Numeric datas related to this study are obtained and then this datas are interpreted. The results of the questionnaire are acquired by implementing on 532 students from five different universities and the practice of this questionnaire is done in 2015-2016 on Turkish teaching departments of universities. Listening skill levels of the students who participated in this study is high.