ابن الصلاح وآراؤه من خلال كتابه الفتاوى الزواج والطلاق أنموذجا
İbnu's-Salâh'ın el-Fetâvâ adlı kitabı çerçevesinde fıkhî görüş ve tercihleri
- Tez No: 448569
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İbn Salah, İslam ümmetinin fıkıh ve hadis alanlarında önemli alimlerindendir. Kendisine çok sorular sorulup ve fetva isteyenlerin ihtiyaçlarına binaen bir kitap (el-Fetavâ) yazmak zorunda kalmıştir. Bu kitap sonradan niceleri tarafından referans olarak özelikle şafilerce kabul edilmiştir. Bu kitap, fıkhın bütün konularını ihtiva etmesine rağmen çalışmamızda biz sadece evlilik ve boşanma konularını seçtik. İbn Salah çocukluktan beri ilim tahsil etmeye çalışmıştır. Hicri 577 yılında Kurtuba'da doğmuş ve 643 yılında Şehrezur 'da vefat etmiştir. İlim tahsil yolculuğundan çok değerli bilgiler toplamış ve büyük çabalar sarf ederek bu bilgileri tek kitapta toplamıştır. Bu kitabı Favaedü'r-rihle diye adlandırmıştır. Favaedü'r-rihle kitabı içerdiği bilgiler dolayısıyla çok muazzam ve nadir bir kitaptır.Bu kitap içerisinde nice ilimler ve kurallar barındıraktadır. İbn Salah nice görevler almış: Hadis kürsüsü başkanlığı, Şam Ravahiye'deki okulda müderrislik, Kudüs Nasiriye müftülüğü bunlardandır. İbn Salah'ın metodu, önce kendisine sorulan soruyu zikredip daha sonra cevabını veriyor, faydalı olması için her soruyu ayrı ayrı cevaplıyor ve ardından muhalif alimlerin fikirlerini, şafii mezhebi hariç, anıp bunlardan birini tercih ediyormuş. İbn Salahın kitaplarından ayrı olarak başka fetva kitaplarından da istifade ettim. Bu çalışmada el-Fetavâ kitabındaki bazı meseleleri seçip şafii ve diğer mezheplerle karşılaştırarak sunmaya çalıştım. Her meseleden sonra konuyu Irak aile hukuku kanunuyla karşılaştırdım. Irak aile hukuku kanunlarının çoğunun İbn Salah'ın görüşlerinden alındığını gördüm.
Özet (Çeviri)
Abstract Ibn Salah was one of the most knowledgeable men of the nation in scientific of the Fiqh and religion. Because he was asked many questions in field of Fatwa, so he had to write a special book by the name (Alfatwa). This book was chosen later as a reference book in the Fatwa, especially of the sect of Shafi. Although in this book there are many departments of Fiqh but it was chosen as a reference in the problems of marriage and divorce. Ibn Salah was born in 577 A.H in Qurtuba and was died in 643 A.H in Sharazura. He was making an effort since his childhood to request of Islam laws. In this period of his life was collecting all information and foundations that obtained and put it's in one book that named (Fawad Alrihla). This book was considered as tremendous book because of its including in a great benefits and having a various foundations. Ibn Salah took many jobs in his life, like to a head of institution of Hadith, worked as a teacher in Rawahiya's school , and was a mufti in Nasiriya's school in Quds. The style of Ibn Salah was answering all questions that asked from him individually to be more benefit and he was shown all the opposite opinion except the sect of Shafi and preferred one of them. In this research I based on Fatwa's book for Ibn Salah because it includes on many information what they we are needing in our daily life. Also I made a comparison with other sect, finally I found more information that were mentioned in Iraq institution have been taken from Ibn Salah.