ابن الصلاح الشهرزوري وأثره في الفقه الشافعي
İbnu's-Salâh eş- Şehrezûri ve Eseruhu fi,l fıkhi,Ş-Şafi
- Tez No: 448589
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Fakih ve muhaddis İbnu's-Salah, h. 577-643 yılları arasında yaşamış ve muhtelif ilimlerde eser telif etmiş Şafiî mezhebinin büyük alimlerinden biridir. Bu çalışmamızda İmam İbnu's-Salah'ın ilmî şahsiyetini, genelde İslam Hukuku, özelde Şafiî fıkhıyla alakalı ilmî çalışmalarını , mezhepteki etkisi ve mertebesini ele aldık. Ayrıca İbnu's -Salah'ın yöntemini, eserlerini ve kaynaklarını inceleyerek fetvalarını ve tercihlerini tartışarak yaptığı değerlendirmeleri tespit etmeye çalıştık. Çalısmanın sonucunda İbn Salah'ın (rh) Şafii mezhebinde kaynak gösterilen/atifta bulunulan önemli sahsiyetlerden biri olduğu sonucuna ulaştık. İbn Salah, hicri 643-577 yılları arasinda yaşamış, kendi asrının fazilet sahibi erbabından biridir. Zira bir çok ilmi seyahatler yapmış, beslendigi kaynaklar çoğalmış, ilgilendiği ilimlerin çesitliliği artmış, muhtelif ilimde bir çok eser vermiştir. Onu anlatan alimler onun usul alimi, hafız ve hadisçi bir alim olduğunda hemfikirdirler. Ulastığım diğer bir sonuç da onun kisiliği ve fıkıhcılığı ekseninde konuşmak onun hakkında daha büyük çalışmaları gerekli kilmaktadir. Zira onun gayretleri ve Şafii mezhebindeki mirasI bundan fazlasını hakkediyor..
Özet (Çeviri)
Imam Ibn Salah Shahrazwry and his role in the Fiqh Jurisprudence of Imam Al Shafihy. The thesis presents the biography and the character of Imam Ibn Salah Shahrazwry, it also deals with his scientific studies, social life, political point of views and the general circumstances during his era. The study also presents his efforts for the benefit of Islamic jurisprudence and the Islamic scientific studies, especially for Al Shafihy fiq. Since the study presents his books on Islamic scientific studies , regarding Al Shafiy fiqh. And eventually I got the son of righteousness, Allah's mercy shaafa'i flags flag indicated, he lived between (577 to 643) Hijri, best was his era, where his inclinations, many trips have proliferated and diversified its Sciences and his other works include abounded in various sciences and arts, he was a man of fundamentalism, and kept up to date, vouched that scientists and scientific heritage. And I got to talking about his character and knowledge needs to be more studies of this much, because his best and his legacy in Shafi'i deserves more than that