دلالة الخاص وأثـــره على التشريعــات الفقهــية
Hass ifadelerin delâleti ve fıkhî teşri'deki sonuçları
  1. Tez No: 448580
  2. Yazar: ABDULLAH AHMED HUSSEIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bizi İslam'a ileten ve Hz. Peygamber (s.a.v) yöntemiyle İslam hükümlerini öğrenme kabiliyeti veren rabbimize hamd olsun. Hasın delaleti ve fıkhi hükümlerdeki sonuçları adındaki tezimiz, bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında konunun önemi, konunun seçilmesinin nedenleri, yöntemi, araştırma esnasında karşılaşılan zorlukları ve bu konu hakkında daha önce yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Birinci bölümde usulcülere göre hasın durumu ve hükümlerdeki etkisi iki ana başlık altında ele alınmıştır. Birinci başlıkta hasın tanımı, şartları ve şekilleri örneklerle ele alınarak has, husus ve tahsis terimleri arasındaki fark açıklanmıştır. Buna ilave olarak âlimlerin tahsis ile nesih, takyid ile tahsis ve tahsis ile istisna arasındaki farklar hakkındaki görüşleri işlenmiştir. İkinci başlıkta ise, hasın delaleti, hükmü, fer'i konulara etkisi ele alınarak konuyla alakalı bazı kurallar açıklanmış ve hasın hükmü, delaleti ile ilgili etkiler ve bunun fürudaki ihtilafa yönelik yansımaları anlatılmıştır. İkinci bölüm, hasın alt başlıklarını ve bunlara terettüp eden konuları içermektedir. Bu da üç ana başlık altında ele alınmıştır. Birinci başlıkta mutlak ve mukayyedin durumları ve hükümlere delaletleri hakkında olup bunların tanımları, mutlakın mukayyede hamledilmesi ve bunlara bağlı olan hükümleri, mutlak ve mukayyedin has ile olan irtibatı ve netice olarak füru fıkhındaki ihtilaflar açısından bunlara terettüp eden hükümler ele alınmıştır. İkinci başlıkta, emrin mahiyeti ve fürua delaleti işlenmiştir. Bu minvalde emrin tanımı, kalıpları ve etkileri, kuralları, fevre ve ertelemenin cevazına delalet etmesi ve bunlara bağlı olarak füru fıkha etkisi ele alınmıştır. Üçüncü ve son başlıkta ise nehyin tanımı, sigası ve anlamları ele alınarak nehyin delaleti ve hükümlere etkisi ele alınmıştır. Daha sonra fevre ve devama delaleti, fesad ve butlanı gerektirmesi ve bu konuda mezheplerin ihtilafları, görüşleri ve bu ihtilafların füru fıkhındaki etkisi işlenmiştir. Sonuç kısmında ise bu araştırma neticesinde elde edilen çıkarımlar ve tavsiyeler beyan edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Praise be to God who has guided us to Islam and to explain our hearts to learn the provisions on the approach best creatures upon him blessings and peace purer.Message Subject: (Private and its impact on legislation doctrinal significance).Content of the message: the message included in total on the front and two chapters and a conclusion.The introduction: it has highlighted the importance of the subject and the reasons for his choice, and research methodology, said the difficulties encountered during the search and reference to previous studies on the subject and plan to search.The first chapter: talks about your position when fundamentalists and its impact on legislation, and through two sections: The study deals with the first part, a statement and conditions and forms and exemplified by your definition, indicating the difference between the private and particular customization, in addition to display the differences cited by scientists between customization and back and between the restriction and customization, customization, and the exception.The second section deals with special significance and its own rules and the statement of his rule and its impact in the branches of jurisprudence, with the male and display examples of private judgment, and the effects of the significant variation in the branches.The second chapter deals with the study of what falls under the private and the consequent, through three sections: First topic: the absolute and unfettered conditions and Dalalthma sentences, and so by definition both of them and how to carry one over the other and said subsequent terms, and their relationship Bacial and the consequent difference in the branches.The second section deals with the nature of matter and its significance on the branches, through the definition and display the formula and its impact, with surrounding controls it after the ban and repetition and unity in significance, then immediately and slouching in it, and the consequent difference in the branches of jurisprudence. And the third section and the last, deals with forbidding, impact and significance on the legislation, through the definition and formula and its meaning, then its significance immediately and consistently, and Aguetdhaah corruption and nullity and the statement of the sayings and the different schools of thought in it, and the impact of this difference in the branches.The conclusion: in pits on the most important findings and recommendations. This, thank God first and foremost, God's blessings and peace be upon our Prophet Muhammad and his family and companions.