Hüsamuddin Bitlisî'nin Camiu't-Tenzil ve't-Te'vil tefsirinin Duhan, Casiye, Ahkâf, Muhammed, Fetih, Hucurat, Kaf surelerinin tahkik ve tashihi
تحميك وتصحيح سىر الدخاى الجاثية الأحماف هحوّد الفتح الحجرات ق هي جاهع الت سٌيل والتأويل لحسام الديي علي بي عبدالله البد ليسي
- Tez No: 448590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİM DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Âlemlerin Rabbine hamd ve sena olsun, Resulü'ne salat ve selam olsun. Cenab-ı Allah'ın yardımıyla, bazı kaynaklara başvurarak (9ٓٓ hicri) tarihinde vefat eden Kürt Sufî tarikat şeyhlerinden birisi olan müfessir Şeyh Hüsamuddin Ali b. Abdillah el-Bidlisî'nin Camiu't-Tenzil ve't-Te'vil adlı tefsirinin Duhan, Casiye, Ahkâf, Muhammed, Fetih, Hucurat, Kaf Surelerinin Tahkik ve Tashihi şeklinde yaptığım tezi bitirmiş bulunuyorum. Nüshayı işleyerek tahkik ve tashih ettim. Tezi iki ana kısma ayırdım: Birinci bölümü araştırmaya ayırdım. Bu bölüm, önsöz, konuyu seçme nedeni, konunun önemi, hedefi, araştırma metodolojisi, konu amacı ile yazarın kısa biyografisi kapsamaktadır. İkinci bölüm ise tahkik ve tashih usulüne göre (Duhan, Casiye, Ahkaf, Muhammed, Fetih, Hucurat ile Kaf)) surelerinin tahkik ve tashihini yaptım. Araştırma neticesinde yazarın eserleri özellikle bu tefsiri ve ilmi takvası ve tasavvufî kişiliğiyle İslam'a ve Müslümanlara büyük bir hizmet ettiği sonucuna vardım. Bu mahtut, eşi olmayan bir eserdir. Bu çalışmanın İslam kültürüne, özellikle tefsir ve tasavvuf alanında araştırma yapmak isteyenlere yararlı olacağını temenni ederim.
Özet (Çeviri)
Message summary Praise and thanks be to Allah, and peace and blessings on Muhammad .Sayyid prophets and messengers - :After After relying on God glorified, and then to some sources, completed my listed under the heading achieve Ad-Dukhan and Jaathiyah and Ahqaf, Muhammad, and opening and closets rights of the Mosque of the download and interpretation, Sheikh Hossam m), a Kurdish 9٘ AH -- 9ٓٓ El Din Ali bin Abdullah Bedlisi God deceased mercy ( commentators, where he was a scholar Sofia Mtbhra in many of the sciences and the arts, especially in science and interpretation of philosophy and mysticism, and has a huge interpretation in four volumes as the (collector download and interpretation), which approaches the curriculum mysticism, and its interpretation known mystic interpretation indicative. This interpretation is still a manuscript to this day, so I was one of the researchers in this letter as the fulfillment and study of this manuscript in the fence (smoke, Jaathiyah, Ahqaf, Mohammed, conquest, closets, s). This consists of the message of two sections: the study, and the Department for investigation, and included the study section on the author's life and its effects, and sources that benefited .them, and the second section included a text investigator The findings in the investigative and my studies that the author gave the Islamic and Muslim world clearly serve its effects and its interpretation, scientific and personality mystical, and piety and piety, and paid tribute to science and scientists, this manuscript merchandise is unprecedented in the interpretation, so I ask the Almighty God to make my investigation of this part a benefit for Islam the Muslims and the revival of Islamic heritage, private researchers in the interpretation and mysticism