Tough turns fragile: The impact of urban renewal on everyday life in Sulukule
Dayanıklının kırılganlaşması: Kentsel yenilemenin Sulukule'nin gündelik hayatına etkisi
- Tez No: 448615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sulukule yüzyıllardır içinde yaşayan Romanin sakinleriyle bilinen bir ma-halledir. 2005 yılında bu mahallede bir kentsel yenileme projesi uygulanmaya başlamıştır. Mezkûr proje Sulukule'de sosyal bir dönüşümün yaşanmasına sebep olmuştur. Aynı zamanda mahalle sakinleri arasında halihazırda var olan sosyal farklıklar ile Sulukule'nin dışlanmış pozisyonunu daha belirgin hale getirmiştir. Bu tez, Sulukule'nin yaşadığı dönüşümün sonuçlarını mahalle sakinlerinin dışlanmış pozisyonunu merkeze alarak açıklamay hedeflemektedir. Bu minvalde, proje sonrası dönemi anlamak amacıyla sosyal dışlanmışlık ve tü-revleri üzerine oluşturulmuş olan çalışmalar göz önünde bulundurulmuş, Sulukule'nin durumu mevcut çalışmalar bağlamında irdelenmiştir. Bu esnada Sulukule'nin özgün toplumsal yapısına da vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sulukule has been identified with Romani residents for centuries. An urban renewal project began in the neighborhood in 2005. The project not only transformed the social structure of Sulukule, but also highlighted the social differences and isolation of the former residents. In this thesis, the outcome of this transformation is analyzed focusing on their exclusion. The post-project situation of the neighborhood is illuminated through studies concentrating on social exclusion and its side effects. The peculiar social structure of the Sulukule Romani community is also taken into account.