The impact of labor market dualization on voting preferences: The case of Turkey
İşçi piyasası bölünmesinin seçim tercihine etkileri: Türkiye örneği
- Tez No: 744918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İçeridekiler-dışarıdakiler işsizlik teorisi başlangıçta Avrupa kalıcı işsizlik oranlarını açıklamak üzere ortaya atılmıştı. Ancak son dönemlerde iş gücü piyasasındaki bölünmenin yarattığı negatif etkinin her ülkede aynı yıkıcılıkta olmadığı gözlemlendiğinden konunun kapsamı genişledi. Güncel çalışmalar genel olarak işçiler arası çatışmadan ziyade hükümetlerin tutumuna odaklanmaya başladı. Çünkü hükümetler bölünmeden kaynaklı zararları sosyal politikalar yoluyla tazmin edebilme yetkisine sahiptir. Fakat iş gücü piyasasındaki bölünme, siyasi bölünme ile sonuçlandığı takdirde bu durum pek mümkün olamamaktadır. Teorinin belirttiği gibi güvenceli işçiler seçmen çoğunluğunu oluşturuyor ve hükümetler sadece onların taleplerini gözetiyorsa, bu durum güvencesiz işçilerin siyasi olarak marjinalleşmesi ile sonuçlanabilir. Bu sebeple iki işçi grubu arası siyasi eğilimlerin farklı olup olmadığı önem kazanmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde işçi sınıfı bölünmesi kendini yüksek oranda enformalite şeklinde göstermektedir. Kayıtsızlık kişiyi vergi sistemine dahil etmemekle beraber sosyal haklardan da yararlanamamasına sebep olmaktadır. Türkiye'de enformal sektör giderek daralsa da hala yüksek oranda kadınları ve spesifik olarak tarım ve inşaat sektörlerini hedeflemektedir. Bu sebeple eğer işgücü piyasasındaki bölünmeyi siyasi bölünme de takip ediyorsa bu geniş bir kesimin marjinalize olması anlamına gelir. Bu çalışmada Türkiye'deki enformalite riskinin siyasi parti tercihlerine etkisini inceledik. Çalışmanın hipotezleri içerdekiler-dışardakiler teorisine dayanmaktadır. Sırasıyla enformal işçiler formallerden daha çok merkez sağ eğilimlidir, seçimlere daha az katılırlar ve ekonomik kriz dönemlerinde yönetimdeki partiyi cezalandırmaya daha meyillidirler görüşlerini test ettik. Enformalite hesaplamak için 2004, 2008 ve 2018 senelerinde yapılan TÜİK Türkiye Hane Halkı İşgücü Anketlerini kullandık. Siyasi parti tercihlerini iki dönem olarak ayırıp World Values Survey 2018 ve European Social Survey 2004 -2008 verilerini kullanarak belirledik. Sonuç olarak formal ve enformal işçi grupları arasında siyasi parti tercihleri hususunda keskin bir ayrım olmadığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
In the beginning, the main aim of the insider-outsider unemployment theory was to explain the persistent unemployment rates of EU countries. However, the scope of the subject is widened lately. Since the negative effect of the labor market dualization is not at the same level in every country, current studies focus on government actions. With social policies, governments can compensate losses of their citizens. Nevertheless, when labor market dualization is ended up with political dualization, it can also turn into a vicious cycle for outsiders. Just like the insider and outsider theory's statement, if insiders are the median voter and governments only care about their needs, it is more likely to lead to the political marginalization of the outsider group. And when they are politically marginalized, their possibility to get compensation also decreases. For this reason, the political leaning of different labor groups is essential. In developing countries, labor market dualisation shows itself as a high informality rate. While informality excludes informal labors from the tax system, it also does not allow them to get benefits from social policies. Even though the Turkish labor market experiences a gradual decrease in the informal sector, it is still highly genderized and affects some specific occupations like agriculture and construction sectors. Thus, if the labor market dualization is followed by a political dualization, it can easily lead to the marginalization of a large number of people in the Turkish labor market. In this paper, we analysed the effect of the informality risk on the political behavior of Turkish labors. We have three hypotheses which depend on assumptions of the insiders and outsiders literature. At first, we tested whether outsiders are more right-leaning than insiders. Our second hypothesis is about outsider abstain rates. We expect outsiders are more likely to abstain than insiders. The third and last hypothesis is related to incumbent punishing behavior. Since outsiders are the economically fragile group, we expect that they are more likely to punish the incumbent party, especially in economic crisis conditions. To calculate informality ratios we used 2004, 2008 and 2018 TURKSTAT Turkish Labor Force Household Surveys. For political party preferences, we used World Values Survey 2018 and ESS 2004 -2008 data as two periods. As a result, we did not find a sharp difference in political party choices between Turkish insiders and outsiders.