Matricaria Chamomilla L. var. recutita grierson üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostic investigations on Matricaria chamomilla L. var. recutita grierson wild growth in Turkey
  1. Tez No: 44864
  2. Yazar: GÖKAY GÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EKREM SEZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
73 ÖZET Saha çalışmalarımız sırasında Türkiye'nin bazı bölgelerinde Matricaria chamomilia. var. recutita Grierson kapitulumlarınm çok miktarda toplandığı ve ofisinal drog yerine kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle Matricaria chamomilia var. recutita Grierson'dan elde edilen uçucu yağın yapısını ve fiziksel özelliklerini belirlemek için bu çalışmayı gerçekleştirdik. Kapitumlar 1994 yılının Mayıs ayında Çanakkale'nin Yolindi köyünden toplandı. Materyalin taşıdığı uçucu yağ ve nemin yanısıra uçucu yağın fiziksel özellikleri ve yağ ile ilgili indisler Tablo 18 ve Tablo 19'da verilmektedir. Tablo 19. Uçucu yağın fiziksel özellikleri ve indeks tayinlerinin sonuçları74 Çalışmada uçucu yağın yapısı GLK-GLK/MS ile analiz edilmiş ve uçucu yağın içerdiği herbir madde MS-kütüphane tarama yazılımı kullanılarak tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda Türk kökenli papatya yağı içerisinde yüksek oranda seskiterpenik maddeler bulunduğu tespit edilmiştir. Uçucu yağın bileşiminde bulunan ve teşhisi yapılan maddeler aşağıda verilmektedir. Amil furan, artemisia alkol, artemisia keton, benzaldehit, benzenasetaldehit, benzilizovalerat, (-)-ct-bisabolol. M-a-bisabololoksit A (% 73.12). M-ct-bisabololoksit B (% 2.96). M-ct-bisabolonoksit A (% 2.00). bisiklogermakren, borneol, (E,E)-2,4- Dekadienal, dekanoik asit, p-elemen, etilizovalerat, etil-2-metiI Butirat, a-farnesen, (E)-p- farnesen, furfural, germakren-D, hekzanal, (Z)-3-hekzen-l-ol, (E)-2-hekzenal, kamfen, kâfur, kamazulen, karvakrol, karyofillen oksit, limonen, linalol, 2-metil-hekzil Butirat, (E)- 6-metil-3.5-Heptadiyen-2-on, 6-metil-5-hepten-2-on, mirsenil asetat, nonanal, (E)-2- nonenal, (E)-p-osimen, (Z)-J3-osimen, oktakosan, 1-oktanol, n-oktanol, pentakosan, a-pinen, p-simen, 1,8-sineol, spatulenol(% 1.04). spiroeter, y-terpinen, terpinen-4-ol. a-terpineol, a-tuyon, yomogi alkol. Uçucu yağın yapısında yüksek oranda (-)-oc-Bisabololoksit A bulunduğu için (% 73.12), bitkinin kemotipi A olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY During our field-researches we defined that high amount of Matricaria chamomilla var. recutita Grierson capitulums were being collected and used instead of officinal drug in some parts of Turkey For this reason, the purpose of this study was to determine the composition and physical properties of the volatile oil which obtained from Matricaria chamomilla var. recutita Grierson. The capitulums were collected from Yolindi village in Çanakkale in May 1994. The oil and the moisture contents of the material as well as physical properties of the oil and related indices are shown in Table 18 and Table 19. Tablo 19. The Pyhsical properties and the indices of the volatile oil76 The composition of volatile oil is analyzed by means of GC/GC-MS and each component is assessed by using MS-library search. As a result of this study, it is shown that Turkish chamomille oil contains high amount of sesquiterpene components. The constituents identified in the volatile oil are given below. Amly furan, artemisia alcohol, artemisia ketone, benzaldehyde, benzenasetaldehyde. benzylisovalerate, bicyclogermacrene. (-)-cc-bisabolol. (-)-ct-bisabololoxyde A (73.12 %). M-ct-bisabololoxvde B (2.96 %^. M-a-bisabolonoxvde A (2.00 %). borneol. camphene. camphor, carvacrol. chamazulene, 1.8-cineole, p-cymene. (E,E)-2,4-decadienal, decanoic acid H.23 %). B-elemene. ethylisovalerate, ethyl-2-methyl-butyrate, a-farnesene, (E)-$- far neşene (4.09 %^. furfural. germacren-D. Hexanal. (Z)-3-hexen-l-ol, (E)-2-hexenal, Limonene, Linalool, 2-methyl-hexyl Butyrate, E-6-methyl-3,5-Heptadien-2-one, 6-methyl- 5-hepten-2-one, myrcenyl acetate, Nonanal, (E)-2-nonenal, (E)-B-ocimen. (Z)-B-ocimen, octacosane, 1-octanol, n-octanol, pentacosane, a-pinene. spathulenol (1.04 %). Spiroethers. ct-terpineole, y-terpinene, terpinen-4-ol, a-thujone, yomogi alcohol. Because of high Bisabololoxyde A content in the volatile oil (73.12 %) the chemotype of the plant is defined as A.