Finansal performans ve riskin belirlenmesi: Ankara ilinde bulunan özel bir sağlık kurumunda uygulama
Financial performance and risk identification: Application in a private healthcare institution in Ankara
- Tez No: 448650
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sağlık kurumlarının finansal riskini ölçmek için evrensel olarak bir yöntem olmadığı için, finansal riskin tanımından yola çıkarak finansal performans ve finansal başarısızlık gibi kavramlardan yararlanılmaktadır. Bu riskleri belirlemek için birçok kantitatif ve kalitatif yöntem kullanılmaktadır. Performansla ile ilgili yöntemlerin birçoğu finansal tablolara dayalı finansal oranların kullanıldığı yöntemlerdir. Sağlık kurumlarının bilanço ve gelir tabloları incelenip sağlık kurumlarının likidite oranları, finansal yapı oranları, faaliyet oranları, karlılık oranları hesaplanmıştır. Bu oranlara bağlı olarak çalışmanın amacı sağlık kurumlarında finansal performans ve risk analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada amaç sağlık kurumlarında finansal kararların alınmasında rol oynayan finansal analizlere örnek teşkil edecek uygulamaları ele almaktır. Araştırma Ankara'da faaliyet gösteren özel bir sağlık kurumunun finansal verilerinin ortalamasını alarak elde edilen verilerle finansal analizler yapılmıştır. Finansal verilerin ortalaması alınırken hastanenin 2005-2014 yılları arasındaki gelir tabloları ve bilançoları incelenmiştir. Araştırma, literatürde finansal analiz teknikleri olarak ifade edilen teknikler ve araştırmanın kapsamında belirtilen hastanenin verileri ile sınırlıdır. Tek bir sağlık kurumunun gelir tabloları ve bilançosu ile işlem yapıldığı için tabloların karşılaştırılmasında zorluklar yaşanmıştır. Yapılan analiz sonunda hastanelerin karlılık oranları hizmet sunan işletmeler olması nedeniyle faaliyetlerinde karlılığa yönelik faaliyetlerin önemi ön plana çıkmaktadır. Net karı artırıcı faktörler arasında ise aktif varlıklar içerisinde satış unsuru olmayan yani nakit benzeri varlıklar dışındaki varlıkların azalması gerekmekte olduğu görülmektedir. Hastanelerin net işletme sermayesinin yetersiz ve borç ödeme kabiliyetinin düşük olduğu görülmüştür. Hastanelerin ticari faaliyete konu dönen varlıkları temin etmede kısa vadeli yabancı kaynak kullandığı sonucu ortaya çıkmaktadır. Nakit oran ile çok yüksek düzeyde ve pozitif yönde ilişkili olan likidite oranın artırılması için hazır değer ve menkul kıymet olarak nitelendirilen varlıkların artırılması gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
A universal method to measure the financial risk of health care institutions because it is not based on the definition of financial risk, financial performance and financial failure of the concepts are used. Many quantitative and qualitative methods are used to determine these risks. Performance-related methods are methods that are used in many financial ratios based on the financial statements. Examined balance sheets and income statements of health institutions and health institutions (liquidity ratios, Financial Ratios, activity ratios, profitability ratios were calculated. This ratio, depending on the purpose of the study and risk analysis with the help of financial performance in health care organizations health care institutions to be able to predict crises that may occur in the factors and was determined to take action against this crisis. The purpose of this study which plays a role in financial analysis in health care organizations making financial decisions is to consider exemplary applications. The research data obtained by averaging the financial institution that operate in a private health Ankara with the data for financial analysis are reviewed. Between the years 2005-2014 the hospital while receiving an average of the financial data of income statements and balance sheets were examined. Research, financial analysis techniques in the literature referred to as, the techniques and the scope of research is limited to data specified in the hospital's. A single health institution where the transaction was made with the tables of income statements and balance sheets has experienced difficulties in the comparison of. At the end of the analysis of hospital profitability ratios-the profitability of businesses, because the activities of service-oriented activities of importance come to the fore. Among the factors that increase net profit, i.e. without a decrease in assets Other assets Cash and cash equivalents the element of sales that is required is observed. Inadequate Net working capital and debt payment capacity of the hospital is low. Current assets commercial activity the subject of hospitals to supply foreign short-term is the result of the use of resources. Ratio cash liquidity ratio which are associated with a very high level and in a positive way for increasing of entities that qualify as liquid assets and marketable securities should be increased, it is concluded that.