Yargı kararları ışığında anayasal vergilendirme ilkeleri
The judicial decisions i̇n the consideration of constitutional taxation principles
- Tez No: 448683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ GÖKÇE ZABUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yüksek Lisans Tezimizde vergi, hukuk, eşitlik, adalet, hukuk devleti, vergilendirme ile sınırları kavramları açıklanmaya çalışılmış, verginin nasıl bir ödev olduğu anayasal dayanakları ile ortaya koyulmuş, anayasa da belirtilen vergi ilkelerinin ne anlama geldiği ve uygulamada bu ilkeler doğrultusunda nasıl kararlar verildiği, bu kararların usul ve yasaya uygun olup olmadığı irdelenmiştir. Ayrıca sosyal hukuk devletin de vergi ilkelerinin nasıl olması gerektiği, verginin tarihsel gelişimi ve Türkiye de bugüne kadar yapılmış anayasalardaki durumu ele alınmıştır.Yine verginin aslında birçok tanımı göz önüne alındığında ve irdelendiğinde devletin egemenlik gücüne dayanarak, toplumdaki kişilerden kamu giderlerine katılımı sağlamak amacıyla almış olduğu mal ve muamelelerinin tamamı olan ekonomik değerler bütünü olduğu noktasında görüşümüz dile getirilmiştir. Yargı Kararları Işığında Anayasal Vergilendirme İlkeleri Ve Sınırları dediğimizde sadece anayasanın 73. maddesi değil aynı zamanda anayasa da yer alan diğer ilkelerde anlaşılmalıdır. Bu kapsamda sosyal ve hukuk devleti olmanın bir gereği olarak eşitlik ilkesine, eşitler arasında mali güce göre vergilendirme ilkesine, kanunilik prensibine uygun yasal mevzuat da göz önüne alınarak, herkesi kapsayıcı bir şekilde yani genellik ilkesine ve vergi adaleti ödeme gücü prensipleri ile toplumsal hayatın sınırlanabileceğini anlamamız gerekir. Aksi halde çok büyük haksızlıkların ve adaletsizliklerin olabileceği, yüksek mahkeme kararlarının bu ilkeler doğrultusunda inceleme yapması gerektiği ve asıl olanın sınırlama değil eşitlik, adalet olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our master's thesis, tax, law, equality, and justice conceptions are dealt with and being clarified, and it is revealed toward legal basis that what kind of a duty tax is, also what the tax principles indicated in the fundamental law mean, how it has been ruled on toward the principles in practice, and whether the judgments have been rightful and proper for procedure are examined. Also, it is about how the tax principles ought to be in a social law state, and the historical development of tax and its function in fundamental law so far are mentioned.Actually when all definitions of tax are taken into consideration and examined, our opinion, that tax is totally an economic value which contains the property and procedure taken from people by the government using its authority in order to support the public expenditure is stated. When we say tax principles and its legal basis in the context of justice conceptions and equality with examples, not only the 73th article of the constitution but also the other principles taking place in the fundamental law must be realized. In this content, as the requirements of a social law state, having regarded to the suitability for the principles of equality, the economic power between the equals, and the legal statute which is suitable for the legality basis, we must realize that social life can be restricted by the ability-to-pay principle of tax equity and principle of universality which is all-embracing. Having been thought that there could be injustice and inequity, the superior court decisions are examined toward these principles and it is indicated that the most important thing is not restriction, but equality and justice.