Anayasa Hukuku açısından çok hukuklu sistem
Legal pluralism in terms of Constitutional Law
- Tez No: 448686
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalışmada çok hukukluluk, anayasa hukuku penceresinden ele alınmaktadır. Çok hukukluluk sosyal bir olgu olarak bir çok sosyolog tarafından irdelenmiştir. Ancak hukukçular tarafından konunun incelenmesi oldukça yenidir. Aynı egemenlik alanında bir arada yaşayan kuralların bir biri ile ve devlet tarafından konulan resmi kurallarla etkileşimi tezin araştırma sorusunu oluşturmaktadır. Çok hukukluluk ile anayasa hukukunun insan hakları, hukuk devleti, kadın hakları gibi bazı temel kavramları arasındaki gerilim noktaları ortaya konarak çözüm önerileri getirilmiştir. Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde öncelikle teorik planda konu tartışılmış, çok hukukluluk çeşitleri ve çok hukukluluğun tarihsel seyrine yer verilmiştir. İkinci bölümde İslam devletlerinde çok hukukluk ve Osmanlı millet sistemi tahlil edilmiştir. Daha sonra üçüncü bölümde Dünya genelinde incelenen 33 ülkeden çok hukukluluk örnekleri verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Türkiye'deki çok hukukluluk tartışmalarına yer verilerek, sekiz ay süren nitel alan araştırması sonuçları ekseninde konu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study legal pluralism is analyzed in terms of constitutional law. As a social fact, legal pluralism is examined by many sociologists. However discovery of this area by lawyers is very recent. The research question of this study is mainly focuses on the possibility of different living rules in the same sovereignty area. Also the tension between legal pluralism and some basic constitutional terms like human rights, rule of law, women's rights is analyzed. The first chapter of this study examines theoretical dimensions, types and historical background of legal pluralism. Legal pluralism in Islamic governments and Ottoman millet system is observed in the second chapter. Legal pluralism in different 33 country around the World is examined and types of pluralism compared in the third chapter. The last and fourth chapter is focused on legal pluralism in Turkey. Also the results of qualitative legal research which is conducted in eight month period in different parts of Turkey is addressed in this part.