Tükenmişlik, işe bağlılık, işten ayrılma, babacan liderlik ve bir araştırma
  1. Tez No: 448706
  2. Yazar: HANDAN FULYA BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, tükenmişlik, işe bağlılık, işten ayrılma ve babacan liderlik konuları araştırılmıştır. Tez çalışmasının birinci bölümünde, tükenmişlik sendromu, işe bağlılık ve işten ayrılma değişkenleri açıklandı. Bu kapsamda literatür araştırması yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde babacan liderlik tipine yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise sağlık kurumları çalışanlarının görüşlerini toplamak amacıyla bir anket araştırması yapılmıştır. Sonuç, araştırma bulgularından yola çıkarak, hastane çalışanlarının işe bağlılık, işten ayrılma, babacan liderlik konusundaki görüşleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, burnout, commitment to work, job separation and parental leadership were investigated. In the first part of the thesis study, variables of burnout syndrome, job commitment and job separation were explained. In this context, a literature search was conducted. In the second part of the thesis, paternal leadership type is included. In the third part of the thesis, a questionnaire survey was conducted in order to collect opinions of the employees of the health institutions. As a result, research findings reveal hospital employees' commitment to work, separation from work, parental leadership.