Duygu düzenleme güçlükleri ile orthorexia nevrosa arasındaki ilişkide erken dönem uyumsuz şemaların etkisi
The effects of early maladaptive schemas on the relationship between emotion regulation strategies and orthorexia nevrosa
- Tez No: 448707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU YAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın temel amacı erken dönem uyumsuz şemaların duygu düzenleme güçlükleri arasındaki ilişkide depresyon ve orthorexia nervosa'nın rolünü araştırmaktır.Amaç doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Ölçeği, Young Şema Ölçeği (YŞÖ – S3), Duygu Düzenleme Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Ortho-15 Ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan ölçekler 2016 yılında 18- 65 yaş arasında değişen 235 kişiye uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler, önce bir çok korelasyon analizi ile incelenmiştir. Orthorexia nervosa'nın alt boyutlarından duygusal alan ile zedelenmiş sınırlar/abartılı standartlar asında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca demografik veriler ile de orthorexia nervosa arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Daha sonra orthorexia nervosa'nın alt boyutları ile cinsiyet arasında t-testi yapılmıştır. Erken dönem uyumsuz şemalar, orthorexia nervosa ve depresyon yordayıcılarını saptamak için üç hiyerarşik çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the role of early maladaptive schemas on the relationship between difficulties in emotion regulation, depression and orthorexia nervosa.The questionnaires used in the present study are Young Schema Scale (YSQ-S3), Emotion Regulation Scale, Beck Depression Scale and Ortho-15 Scale. The scales used were applied to 235 adults between the ages of 18 and 65 in 2016. The data obtained from the scales were first examined via several correlation analyses. The subscales of Orthorexia nervosa had a significant relationship between the emotional orthorexia and the impaired limits/exaggerated stanards domain of the early amaldaptive schemas. There was also a significant correlation between demographic variables and orthorexia. Later on, a t-test was made between gender and subscale of orthorexia nervosa. Three hierarchical multiple regression analyses were performed in order to identfy the predictores of early maladaptive schemas, orthorexia nervosa and depression.